Wiosenne przeziębienie – jak sobie z nim radzić?

Długo wyczekiwana wiosna w końcu nadeszła. Niestety, nie wszyscy Ślązacy cieszą się z tego powodu. Dlaczego? Cóż, większość z nich planowało spędzić więcej czasu na świeżym powietrzu, a aktualne warunki pogodowe na to nie pozwalają. Z kolei innych mieszkańców województwa dopadło wiosenne przeziębienie, które skutecznie uziemiło ich w domach. Naturalnie nasuwa się pytanie, jak sobie z nim radzić? Szczegóły poniżej.

Wiosenne przeziębienie – jak sobie z nim radzić?

Osłabienie organizmu po zimie – czy to możliwe?

Owszem, możliwe. Ludzki organizm podczas zimy funkcjonuje nieco inaczej niż podczas wiosny. Niestety, niskie temperatury nie zachęcają do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, a zimową porą brakuje słonecznych dni. Do tego wszystkiego dochodzi dieta, która jest zdecydowanie uboższa w witaminy i minerały. Nic więc dziwnego, że to właśnie po zimie ludzki organizm może być nieco osłabiony. Gwałtowne wahania temperatur również utrudniają sprawę. Ludzki organizm może szybko się przegrzać bądź wychłodzić. Takie niesprzyjające warunki sprawiają, że nietrudno jest złapać wiosenne przeziębienie.

Wiosenne przeziębienie – jak rozpoznać?

Właściwie wiosenne przeziębienie przebiega tak samo, jak każda wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych. Do jej pierwszych objawów zwykle zalicza się:

  • ból gardła bądź drapanie w gardle,

  • katar,

  • kaszel,

  • podwyższona temperatura,

  • ból głowy,

a nawet uczucie zmęczenia, rozbicia czy ogólnego osłabienia. Gdy pierwsze objawy wiosennego przeziębienia dadzą o sobie znać, raczej nie warto czekać na rozwój zdarzeń. W takiej sytuacji, lepiej odwiedzić lokalną aptekę bądź aptekę internetową (np. Wapteka.pl) i wyposażyć się w niezbędne środki zaradcze, które z pewnością przyniosą ulgę podczas uporczywego kaszlu czy bólu gardła.

Ile trwa przeziębienie?

Dobre pytanie. Objawy przeziębienia zwykle mijają po kilku dniach. Oczywiście pod warunkiem, że ludzki organizm skupi się na właściwym odpoczynku, a nie będzie funkcjonować na pełnych obrotach. Niestety, gdy osoba przeziębiona nie zwolni tempa może czuć się zdecydowanie gorzej, a towarzyszące objawy nie tylko będą dokuczać bardziej, ale mogą utrzymywać się nawet do 2 tygodni. W takiej sytuacji warto udać się na konsultację lekarską, ponieważ „zwykłe” przeziębienie może przerodzić się w coś znacznie gorszego.

Jak odróżnić przeziębienie od grypy?

Nie da się ukryć, że grypa oraz przeziębienie objawiają się w podobny sposób, co nie ułatwia sprawy. Wiele osób ma ogromny problem z ich właściwym rozpoznaniem. Niemniej, najważniejszą różnicą jest tempo rozwoju podstawowych objawów. O ile przy przeziębieniu pojawiają się one powoli, to w przypadku grypy mają one bardziej dynamiczny charakter. Zwykle grypie towarzyszy wysoka gorączka oraz dreszcze. Należy pamiętać, że nieleczona grypa może prowadzić do groźnych powikłań. Właśnie dlatego, w każdej domowej apteczce powinny znaleźć się leki na przeziębienie i grypę, które można dostać w każdej aptece (np. www.wapteka.pl/przeziebienie-i-grypa,237.html).

Jak ustrzec się przed przeziębieniem?

Niezwykle ważna jest odpowiednia profilaktyka. Nie chodzi tu o stosowanie leków czy suplementów diety, ale o właściwą higienę snu. Ludzki organizm po dniu pełnym wrażeń potrzebuje odpoczynku, regeneracji. Właśnie dlatego, warto przesypiać około 8 godzin dziennie, o ile to możliwe. Poza „dobrym snem” równie ważna jest zbilansowana dieta, składająca się z regularnych, pięciu posiłków w ciągu dnia. Sen oraz dietę warto uzupełnić o aktywność fizyczną i to najlepiej na świeżym powietrzu. Oczywiście, o ile wiosenna pogoda na to pozwoli.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon