Wielkanoc na Śląsku. Plenerowa impreza w chorzowskim skansenie

Przedstawienia obrzędowe, jarmark, warsztaty czy poszukiwanie prezentów od hazoka (zajączka) – tak zapowiada się „Wielkanoc na Śląsku”, czyli plenerowa impreza w chorzowskim skansenie. Wydarzenie zaplanowano na niedzielę, 2 kwietnia 2023 r.

„Wielkanoc na Śląsku” to pierwsza z cyklu imprez plenerowych nawiązujących do dorocznej obrzędowości związanej z kalendarzem, które zaplanowano w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie.

- Rozpoczynamy w Niedzielę Palmową będzie zatem okazja do stworzenia tradycyjnej palmy z użyciem technik nawiązujących do regionalnych motywów zdobienia. Nasze muzeum stawia na przybliżanie zapominanych zwyczajów i obrzędów wielkanocnych, dlatego w programie wydarzenia znajdą się prezentacje przedstawiane przez mieszkańców Skoczowa, Wilamowic oraz koła gospodyń wiejskich z regionu. Obrzęd wodzenia Judosza, pochody Śmiergusów czy po raz pierwszy prezentowana w naszym skansenie – inscenizacja ginącego zwyczaju chodzenia z kurem – zapowiada Paulina Cius-Górska, p.o. dyrektora Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie.

Świętowanie jak na dawnym Górnym Śląsku

Podczas plenerowej imprezy w chorzowskim skansenie nie zabraknie także znanych wszystkim tradycji. Zaplanowano szukanie prezentów od hazoka, czyli zajączka wielkanocnego, konkurs na najpiękniejszą palmę, którą wykonają uczestnicy warsztatów, a także warsztaty tworzenia ozdób świątecznych oraz zdobienia jajek metodą batiku.

- Najmłodszych zachęcamy do aktywnego uczestnictwa już od wejścia do skansenu, gdzie w zagrodzie czekać będą nowi podopieczni – sympatyczne króliki Hugo, Kobi, Gwintuś i Oscar. To właśnie tutaj warto będzie rozpocząć poszukiwania ukrytych niespodzianek od zajączka – mówi Marcin Gaweł ze skansenu.

Skoczowskie Wodzenie Judosza i Wilamowskie Śmiergusty

W skansenie nie zabraknie także gości ze Skoczowa, którzy zaprezentują obrzęd Wodzenia Judosza. Będą też Wilamowskie Śmiergusty prezentowane przez Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Cepelia Fil Wilamowice

- Współtworzenie jest bardzo ważnym elementem imprez plenerowych w skansenie – zawsze zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w pokazach obrzędowych. Nie inaczej będzie tym razem – odwiedzający będą mogli wziąć udział w obrzędzie chodzenia z kurem oraz procesji z Jezuskiem Palmowym zwieńczonej mszą w zabytkowym kościele z Nieboczów na terenie skansenu, podczas której zostaną poświęcone palmy wykonane w czasie warsztatów – dodają w skansenie.

Wielkanocny jarmark w chorzowskim skansenie

Częścią plenerowej imprezy w skansenie będzie także wielkanocny jarmark. Ze świątecznymi smakołykami we wnętrzach chałup czekać będą członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z Przyszowic i Rajczy oraz Koła Gospodyń Miejskich ze Stolarzowic. Nie zabraknie także rękodzielników, twórców ludowych, produktów regionalnych, przedstawicieli gastronomii serwujących potrawy regionalne.

- Mamy dobrą wiadomość - na stoisku Muzeum można będzie nabyć bijącą rekordy popularności książkę „Dobra rada złota warta, czyli porady dla śląskiej gospodyni (na materiale z XIX i pierwszej połowy XX wieku)”, której dodruk właśnie dotarł do skansenu. Zbiór porad dotyczących gotowania, przechowywania i przetwarzania żywności oraz sprzątania to idealna propozycja na prezent dla wszystkich miłośników idei zero waste i ekologicznego stylu życia – mówi Marcin Gaweł.

Wielkanoc na Śląsku – 2 kwietnia 2023 r. Program wydarzenia:

SCENA

 • 12.00 – otwarcie imprezy Marek Szołtysek – ogłoszenie konkursu na „Najpiękniejszą palmę wielkanocną” oraz „Szukanie zajączka wielkanocnego”
 • 12.15 – Judosz ze Skoczowa
 • 13.00 – Wielki Tydzień – tradycje i zwyczaje – Anna Kulczyk
 • 13.15 – Wilamowskie Śmiergusty
 • 14.15 – obrzęd chodzenia z kurem
 • 14.35 – wyniki konkursów ogłoszonych podczas imprezy: najpiękniejsza palma, szukanie zajączka wielkanocnego oraz konkursu „na najpiękniejszą pisankę”
 • 14.50 – niedziela palmowa czyli niedziela Kwietna lub Wierzbna – Anna Kulczyk
 • 15.10 – Procesja z Jezuskiem Palmowym
 • 15.30 – msza Święta w Niedzielę Palmową z poświęceniem palm

ZA KASĄ MUZEUM

 • Karmienie skansenowskich królików w godzinach:
  12.00 – 12.20, 13.00 – 13.20, 14.00 – 14.20, 15.00

TEREN

 • szukanie zajączka wielkanocnego - o godz. 12.15
 • namiot na łące przy chałupie Sołtysa - wykonywanie konkursowych palm wielkanocnych –
 • Chałupa ze Strzemieszyc Koło Gospodyń Wiejskich z Rajczy
 • Chałupa z Katowic – Koło Gospodyń Wiejskich z Przyszowic
 • Chałupa z Panewnik – Gospodynie ze Stolarzowic
 • Spichlerz z Wojkowic - warsztaty malowania jajek metodą batiku i warsztaty wykonywania ozdób wielkanocnych

Bilety w cenie: 15 zł normalny, 10 zł ulgowy, 1 zł specjalny.

Powitanie wiosny w skansenie

Może Cię zainteresować:

Marzanna i goik. Etnospacer na powitanie wiosny w chorzowskim skansenie

Autor: Redakcja

15/03/2023

Baby Boom w Śląskim Zoo

Może Cię zainteresować:

Wiosenny baby boom w ląskim Zoo. Wykluły się żółwie, gekony oraz legwany

Autor: Martyna Urban

21/03/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon