Wandalizm w Chorzowie. Tym razem trafiło na odnowiony Szyb Prezydent

Bezmyślny wandalizm to w Chorzowie prawdziwa plaga. Przewracane są kosze na śmieci, niszczone rowery miejskie czy rozbijane szyby na przystankach autobusowych. Tym razem zniszczono odnowiony niedawno Szyb Prezydent.

fot. UM Chorzów
Zniszczony Szyb Prezydent

Kilka miesięcy temu zabytkowy Szyb Prezydent został wyremontowany. Uzupełniono w nim żelbetową konstrukcję, zabezpieczono wieżę wyciągową przed deszczem i śniegiem, odmalowano obiekt i zmodernizowano jego oświetlenie. Całość prac kosztowało ponad 700 tys. złotych, a obiekt ponownie udostępniono zwiedzającym 31 lipca 2021 r. Dwa miesiące później został zniszczony przez wandali.

Czytaj też:

Szyb Prezydent już po remoncie. Kiedy będzie dostępny dla zwiedzających?

- Ten obiekt to nasza duma, świadectwo przemysłowej historii Chorzowa, jeden z najważniejszych zabytkowych obiektów w mieście. Potraktowanie go w ten sposób, to absolutny skandal, brak wyobraźni i nie ma akceptacji z naszej strony na takie zachowania. Nie można wobec tego przejść obojętnie, dlatego sprawa trafi na policję. Sprawcy tego skandalicznego aktu wandalizmu muszą ponieść konsekwencje – podkreślają chorzowscy urzędnicy.

Sprzątanie Chorzowa kosztuje rocznie blisko 6 mln złotych

Wcześniej urzędnicy z Chorzowa zwracali uwagę na inne zniszczenia i dewastacje. Dotyczy to m.in. rowerów miejskich, które wyrywane są ze stacji, porzucane w krzakach czy topione w stawach. Wiele z nich jest kradzionych i rozkręcanych – na początku tego roku policja zatrzymała 39-letniego mężczyznę, któremu udowodniła 11 takich kradzieży.

Czytaj także:

Zatrzymany złodziej rowerów miejskich z Chorzowa

Miasto jest też regularnie zaśmiecane. - Nie ma dnia, by nie powstawało kolejne składowisko starych mebli, opon czy odpadów po remoncie – informowali urzędnicy w maju tego roku. Podawano także przykład dewastowanego chorzowskiego Rynku – niszczone są tam siedziska, a sam Rynek jest zaśmiecany. - O skali zaśmiecania i niszczenia Chorzowa niech świadczy fakt, że tylko na sprzątanie miasta rocznie wydajemy blisko 6 milionów złotych – podkreślano w informacji Urzędu Miasta.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon