W sobotę spacer przyrodniczy po „Żabich Dołach”

„Żabie Doły” to jeden z najciekawszych zakątków Chorzowa i sąsiednich miast. W sobotę, 30 września 2023 r., będzie można się tam wybrać na przyrodniczy spacer z przewodnikiem.

W sobotę spacer przyrodniczy po Żabich Dołach

Spacer przyrodniczy po zespole przyrodniczo-krajobrazowym „Żabie Doły”, prowadzić będzie będzie Adam Balon – znawca i pasjonat tej tematyki, nauczyciel II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Matejki w Siemianowicach Śląskich.

- Start spaceru o godz. 10.00 w Chorzowie przy ul. Głównej (parking przy dawnym basenie w Dolinie Górnika). Czas trwania spaceru to ok. 3 godziny. Z uwagi na specyfikę terenu prosimy o zadbanie o odpowiednie obuwie turystyczne – informują organizatorzy.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Żabie Doły zajmuje obszar ponad 226 ha na styku trzech miast: Chorzowa, Bytomia i Piekar Śląskich. Zdecydowana większość jego terenu leży w Chorzowie.

- „Żabie Doły” są doskonałym przykładem możliwości odrodzenia się dzikiej przyrody na terenach mocno zdegradowanych przez człowieka. Obszar ten bowiem, położony w centrum Górnego Śląska, przez stulecia podlegał eksploatacji przemysłowej. Działały tutaj kopalnie rud srebra, cynku i ołowiu, później kopalnie węgla kamiennego; dymiły huty cynku, a następnie żelaza. Nieużytki wykorzystywano również jako wysypisko odpadów przemysłowych. Osłabienie tego rodzaju ludzkiej działalności (pod koniec ubiegłego stulecia) spowodowało powolny powrót dzikiej przyrody – czytamy na stronie Śląskie Travel.

Żabie Doły

Może Cię zainteresować:

Żabie Doły. Jak patrzeć na ręce politykom i przedsiębiorcom

Autor: Maciej Poloczek

21/05/2023

Żabie Doły

Może Cię zainteresować:

Wojewoda wznowi postępowanie administracyjne w sprawie „Żabich Dołów”

Autor: Michał Wroński

12/05/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon