W końcu rusza KajTeroz! Rowery miejskie wracają na ulice Chorzowa

W czwartek, 1 września 2022 r., na ulice Chorzowa wracają rowery miejskie. To 345 jednośladów przekształconych w rowery IV generacji. Mocno spóźniony sezon KajTeroz ma trwać do końca listopada.

fot. Łukasz Adamczyk/UM Chorzów
Kaj Teroz

W tym roku mieszkańcy Chorzowa musieli długo czekać na stary sezonu rowerów miejskich. Przetarg na obsługę systemu ogłoszono już na początku lutego, ale został unieważniony. Zgłosiła się tylko firma Nextbike, która zajmowała się tym już w poprzednich latach. Jednak zażądała za tę usługę ponad 2 mln zł, czyli sześciokrotnie więcej niż wcześniej.

Chorzów ma teraz rowery IV generacji

Kolejny przetarg ogłoszono w czerwcu i też zgłosiła się tylko firma Nextbike. Tym razem oferta opiewała na blisko milion złotych, ale umowa podpisana z miastem obejmuje nie tylko obsługę systemu. Jej pierwszy etap to przekształcenie 345 rowerów III generacji na jednoślady IV generacji. To były najbardziej kosztowne prace, ale – jak podkreślają chorzowscy urzędnicy – konieczne, by rowery spełniały odpowiednie standardy i można było z nich korzystać w przyszłości.

- Rowery zostały odpowiednio zabezpieczone oraz wyposażone w nowe hamulce i moduły GPS. Nie będziemy już mechanicznie wpinać ich w stojaki, ale zablokujemy je w stacji zdalnie, za pomocą aplikacji. To zdecydowanie wygodniejsze. Liczę na to, że dzięki tym zmianom, będzie mniej kradzieży i aktów wandalizmu, a więcej radości z jazdy – mówi Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Blokowanie roweru to najważniejsza zmiana dla użytkowników systemu. Stacje pozostają i tylko w nich będzie można zwrócić rower. Jednak nie będzie blokowany w stojaku - mechanizm blokady znajduje się teraz w tylnym kole. Po wypożyczeniu roweru poprzez zeskanowanie kodu QR aplikacją Nextbike zamek otworzy się automatycznie, a przy zwrocie roweru wystarczy zamknąć blokadę.

- Powrót rowerów miejskich do Chorzowa to bardzo dobra wiadomość. Przede wszystkim dlatego, że chorzowskie wypożyczalnie mają ogromne znaczenie komunikacyjne dla centrum Metropolii. Przypomnę, że w przyszłym roku chcemy wystartować z naszym własnym systemem, czyli Rowerem Metropolitalnym. Będą to również rowery IV generacji, które dają użytkownikom większą swobodę. Chorzów już teraz wchodzi w IV generację, więc można powiedzieć, że będzie prekursorem w Metropolii w tym zakresie – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

KajTeroz będzie jeździć do końca listopada

Pierwszy etap umowy z firmą Nextbike został zakończony. W kolejnym firma będzie świadczyć usługę operatorską polegającą na zarządzaniu i utrzymaniu systemu KajTeroz, jego kompleksowym serwisie i magazynowaniu jednośladów. Ostatni etap to poddanie rowerów posezonowej konserwacji. Sezon Chorzowskiego Roweru Miejskiego ma trwać do końca listopada.

KAJTEROZ

Może Cię zainteresować:

Rowery miejskie jednak wyjadą na ulice Chorzowa

Autor: Maciej Poloczek

20/07/2022

Velostrada w Jaworznie

Może Cię zainteresować:

Velostradą przez Chorzów. Podpisano porozumienie w sprawie budowy dróg rowerowych

Autor: Maciej Poloczek

20/05/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon