Rowery miejskie jednak wyjadą na ulice Chorzowa

We wrześniu na ulicach Chorzowa mają się w końcu pojawić miejskie rowery KAJTEROZ. Miasto podpisało dziś (20 lipca 2022 r.) umowę z firmą Nextbike. Teraz będą to jednoślady IV generacji, lepiej zabezpieczone przed wandalami.

fot. FB/Kajteroz - Chorzowski Rower Miejski
KAJTEROZ

W tym roku start sezonu chorzowskiego roweru miejskiego jest mocno opóźniony. Przetarg na obsługę systemu ogłoszono już na początku lutego, ale został unieważniony. Zgłosiła się tylko firma Nextbike, która zajmowała się tym już w poprzednich latach. Jednak zażądała za tę usługę ponad 2 mln zł, czyli sześciokrotnie więcej niż wcześniej.

Kolejny przetarg ogłoszono na początku czerwca i znów zgłosiła się tylko firma Nextbike. Tym razem zażądała ponad 980 tys. zł, a rowery będą funkcjonować nawet krócej niż połowę sezonu. Oferta więc cenowo nie różni się od tej, którą Nextbike zaproponował wcześniej. Jest jednak pewna różnica.

Chorzowskie rowery będą zabezpieczone przed wandalami

Umowa, którą miasto podpisało z firmą Nextbike, składa się z kilku etapów. W pierwszym wykonawca jest zobowiązany w ciągu 45 dni przekształcić 345 rowerów III generacji w rowery IV generacji. Jak podkreślają urzędnicy z Chorzowa to najbardziej kosztowne prace, ale konieczne, by rowery spełniały odpowiednie standardy. Zostaną m.in. wyposażone w moduły GPS i nie trzeba ich już będzie wpinać w stojaki, tylko będą blokowane zdalnie, za pomocą aplikacji.

– Rowery będą też lepiej zabezpieczone. Dzięki temu w sposób znaczący zostanie ograniczona możliwość ich kradzieży i zniszczenia. Szczególnie wandalizm był sporym problemem. Ale dzięki przekształceniu w IV generację uda się zabezpieczyć te pojazdy przed osobami, które nie potrafią z nich korzystać - tłumaczy Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Zgodnie z umową rowery miejskie mają wrócić na ulice Chorzowa na początku września. Kolejny etap to usługa operatorska, czyli zarządzenie systemem KAJTEROZ i jego utrzymaniem, Obejmuje to m.in. serwis rowerów i ich magazynowanie. Ostatni etap umowy to konserwacja jednośladów po zakończeniu sezonu.

Kajteroz

Może Cię zainteresować:

Nowy przetarg na Kajteroz. Czy rowery miejskie w Chorzowie w końcu ruszą?

Autor: Maciej Poloczek

06/06/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kaj Teroz

Rowery miejskie wracają na ulice Chorzowa

Kaj Teroz

Co z chorzowskim rowerem miejskim?

Chorzów Ranking elektromobilnych miast

Chorzów ma najlepszy transport rowerowy w kraju

Chorzów Centrum Przesiadkowe

Dzień Bez Samochodu w Chorzowie

Rowery metropolia

Katowice-Chorzów - najpopularniejsza trasa...

Chorzów rower miejski Kajteroz

Problem z Chorzowskim Rowerem Miejskim. Czy ruszy KajTeroz?

Kajteroz

KajTeroz, czyli chorzowski rower miejski rusza...