W Chorzowie ruszają Bluestracje 2024. Będą spotkania, koncerty i Gala Blues Top

Miłośnicy bluesa od ponad ćwierć wieku spotykają się wiosną w Chorzowie. W programie Bluestracji 2024 znalazła się oczywiście Gala Blues Top i koncerty, ale będzie to także okazja do świętowania 25-lecia kwartalnika Twój Blues.

fot. FB/Bluestracje
Bluestracje

Tegoroczne Bluestracje rozpocznie spotkanie z cyklu Smaki Gruby Bluesa w chorzowskiej Sztygarce (25 kwietnia, godz. 18.00). Będzie to spotkanie z okazji 25-lecia kwartalnika Twój Blues, a gośćmi Jacka Kurka będą Ryszard Gloger i Mariusz Szalbierz, dziennikarze i znawcy muzycy bluesowej związani z kwartalnikiem Twój Blues. Zaplanowano także muzyczną niespodziankę.

Kolejny dzień bluesowego święta (26 kwietnia), to prezentacja młodej sceny bluesowej, polskiej i międzynarodowej, w Miejskim Domu Kultury „Batory” w Chorzowie. Wystąpią zespoły: Lucky Troubles, Wild Flame oraz An Diaz & Yokatta Brothers.

Kulminacją Bluestracji będzie „Gala Blues Top”, która odbędzie się w sobotę, 27 kwietnia o godz. 19.00 w Miejskim Domu Kultury „Batory” w Chorzowie. Zwycięzcy ankiety czytelników kwartalnika Twój Blues otrzymają tradycyjnie „Bluesy-Kalarusy”, a publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w koncercie laureatów.

Na zakończenie tegorocznej edycji imprezy zaplanowano świętowanie urodzin Twojego Bluesa i jego twórcy Andrzeja Matysika, które odbędzie się w niedzielę, 28 kwietnia, w Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu na chorzowskim rynku.

BLUESTRACJE 2024. Program wydarzenia:

  • 25 kwietnia (czwartek), godzina 18:00, SZTYGARKA, ul. Piotra Skargi 34d

SMAKI GRUBY BLUESA

Gośćmi 21. spotkania cyklu SGB będą redaktorzy: Ryszard Gloger i Mariusz Szalbierz, od początku związani z Kwartalnikiem Twój Blues, cenieni w kraju dziennikarze i znawcy muzyki bluesowej. Spotkanie z okazji 25-lecia Kwartalnika Twój Blues odbędzie się w ramach tegorocznej edycji festiwalu Bluestracje.
W programie:
- rozmowa Jacka Kurka z Gośćmi
- muzyczna niespodzianka
- jak zawsze spotkanie będzie miało także wątek kulinarny!
Spotkanie jest wydarzeniem niebiletowanym - wstęp wolny.

  • 26 kwietnia (piątek), godzina 19:00, MDK BATORY, ul. Batorego 6

YOUNG BLOOD
Prezentacja młodej bluesowej sceny, polskiej i międzynarodowej.

LUCKY TROUBLES
Zespół powstał w 2022 roku. Powołało go do życia trzech doświadczonych muzyków, na co dzień związanych z poznańską i bydgoską sceną muzyczną. Zespół występuje w formule akustycznego trio, wykorzystując w instrumentarium m.in. gitary akustyczne, gitary dobro, banjo i różnego rodzaju perkusjonalia. Stylistyka, która bliska jest każdemu z członków zespołu, i wokół której budują oni swój muzyczny przekaz, to w dużej mierze blues i blues-rock, ale też np. americana, folk, czy elementy funky. Lucky Troubles w stosunkowo krótkim czasie swojego istnienia, zdążył już zagrać wiele koncertów i zaprezentować się publiczności festiwalowej oraz klubowej zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in. podczas Bluesfest Eutin (DE), Blue Wave Festival Binz (DE), Augustów Blues Maraton (PL).

Motto zespołu to „Acoustic Power” i już pierwsze takty debiutanckiej płyty „The Road” (premiera w grudniu 2023 roku) nie pozostawiają wątpliwości, że ta moc w ich muzyce rzeczywiście jest! Mocne gitarowe riffy i masywny groove od początku mówią, że w tym przypadku z instrumentami akustycznymi nie ma żartów. Dopełnieniem całości dynamicznych kompozycji jest oryginalny wokal.

Jakub Andrzejewski to wokalista i gitarzysta, stojący od lat na czele formacji Pokój Numer 3. Karierę muzyczną zaczynał w bardzo młodym wieku, współpracując m.in. z Kasą Chorych, Jerzym Styczyńskim, Cree.

Andrzej Kownacki jest dobrze znanym bluesowej publiczności muzykiem grającym na instrumentach perkusyjnych. Swój czas dzieli pomiędzy działalność muzyczną w Polsce i w Niemczech. Znany jest ze współpracy m.in. z Nocną Zmianą Bluesa, Magdą Piskorczyk, Janem Gałachem, Stefem Rosenem, Willem Jacobsem.

Maciej Zdanowicz od lat związany jest z poznańskim zespołem Glasspop. Przygodę z gitarą zaczynał od bluesa, by z czasem rozwijać pasję również w obszarach rocka, fusion i popu. Współpracował m.in. z zespołami Hot Water i Wolna Sobota, a ostatnio z Maciejem Kręcem na jego albumie „Brothers & Friends. Blues Super Session”.

WILD FLAME
Zespół Wild Flame to projekt muzyczny, który powstał w 2020 roku. Nie obce są im klimaty bluesowo-soulowy-funkowe. To mieszanka doświadczenia, kreatywności muzycznej i miłości do prawdziwej muzyki płynącej prosto z serca. Niewątpliwym atutem zespołu jest Adeama Walkowiak, znakomita brytyjska wokalistka, której talent muzyczny i energia zjednują jej liczne grono fanek i fanów. Ich muzyka w połączeniu z energetycznym show, na który składają się piosenki przepełnione wyjątkowymi historiami, zabierają publiczność w tajemniczą i intrygującą podróż. Oni po prostu lubią podpalać scenę i bawić się, gdy płonie! Debiutancki album zespołu ukazał się w listopadzie 2022 roku i nosi tytuł “Steel and Fire”.

Adeama Walkowiak - śpiew
Oskar Kunicki - gitara
Bartosz „Mr. Shuffle” Niebielecki - perkusja
Tomasz Szukalski - gitara basowa
Sebastian Łobos - instrumenty klawiszowe

AN DIAZ & YOKATTA BROTHERS (ARG/F)
Występy An Diaz i Yokatta Brothers to połączenie pięknego głosu młodej piosenkarki i energetycznych rytmów towarzyszącego jej zespołu Yokatta Brothers. W swym brzmieniu łączą wpływy akustycznego bluesa, jazzu i gospel.

Przy okazji swojej trzeciej europejskiej trasy koncertowej w 2018 roku młoda piosenkarka postanawia zrezygnować z biletu powrotnego do rodzinnego Buenos Aires, osiedlić się w Paryżu, i na stałe grać z zespołem który stał się dla niej jak rodzina. Ich radość ze wspólnego muzykowania wprost promieniuje na scenie.

Występy formacji składają się zarówno z twórczości własnej jak i standardów bluesowych, a wszystko jest napędzane potężnym głosem wokalistki i wsparte energią i spontanicznością towarzyszącej jej grupy. To nowocześnie brzmiący hołd złożony bluesowym korzeniom.

W 2022 roku zespół wydał album „Spiral Blues” składający się z nagrań na żywo i studyjnych; rok później ukazał się pierwszy pełnowymiarowy album studyjny, promowany trasą koncertową.

Mają na koncie nagrody w różnych konkursach, m.in. w Cahors Blues Challenge we Francji, w wyniku czego w kwietniu 2024 zawitają z koncertami w Polsce. Ale to nie pierwsze ich spotkanie z polską publicznością, bo w 2023 roku wystąpili na festiwalu Blues Na Świecie.

An Díaz - śpiew
Manuslide Guitars - gitara
Julien Mahieux - perkusja
Stéphane Bihan - gitara basowa

  • 27 kwietnia (sobota), godzina 19:00, MDK BATORY, ul. Batorego 6

GALA BLUES TOP 2023

Na 21. już koncert „Gala Blues Top” zapraszamy 27 kwietnia o godz. 19:00 do Miejskiego Domu Kultury „Batory” w Chorzowie. Zwycięzcy ankiety otrzymają tradycyjnie „Bluesy-Kalarusy”, a publiczność znowu będzie miała okazję uczestniczyć w niepowtarzalnym w swej formie i treści koncercie laureatów ankiety Blues Top 2023. Oto oni:

ODKRYCIE ROKU: ONUS Blues
INSTRUMENTALISTA ROKU (INSTR. RÓŻNE): Jan Gałach (skrzypce)
HARMONIJKARZ ROKU: Sławek Wierzcholski
GITARZYSTA ROKU: Piotr Bienkiewicz
PIANISTA ROKU: Bartłomiej Szopiński
WOKALISTKA ROKU: Amiya
WOKALISTA ROKU: Chuc Frazier
NAJCIEKAWSZY TEKST W TB: Jack White “Analogowy maruda i odnowiciel muzyki” - Paweł Cybulski, TB94
NAJŁADNIEJSZE ZDJĘCIE W TB: „Jörg Danielsen” - Christophe Losberger (TB94/45)
WYDARZENIE ROKU: 11th European Blues Challenge Chorzów
PŁYTA: Boogie Boys “Full Speed No Brakes”
ZESPÓŁ: Blues Fighters

  • 28 kwietnia (niedziela), godzina 12:00, GALERIA SZTUKI MUZYCZNEJ I OBRAZU, ul. Rynek 1/Pawilon A

75/25
Świętujemy Urodziny Jubilatów - Andrzeja Matysika i Twojego Bluesa!

Pośród różnych niespodzianek będzie i muzyczna, zagrają Krzysztof i Krzysztof Junior Głuchowie.
Spotkanie jest wydarzeniem niebiletowanym - wstęp wolny.

Slavni

Może Cię zainteresować:

SLAVNI 2024. Konwent kultury rodzimej w chorzowskim skansenie

Autor: Redakcja

24/04/2024

Dzień Hutnika w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Dzień Hutnika 2024. W Chorzowie Pochód Ludzi Ognia i FLORIANFEST

Autor: Maciej Poloczek

24/04/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon