SLAVNI 2024. Konwent kultury rodzimej w chorzowskim skansenie

To będzie największe wydarzenie w kraju skupione na historii i mitologii słowiańskiej, nordyckiej, celtyckiej czy germańskiej. SLAVNI, czyli konwent kulury rodzimej po raz drugi odbędzie się w chorzowskim skansenie.

Slavni

Pierwsza edycja konwentu SLAVNI odbyła się w Muzeum „Górnoślaski Park Etnograficzny w Chorzowie” w 2023 r. Wzięły w niej udział setki osób zainteresowanych słowiańszczyzną i kulturą ludową. Kolejna edycja imprezy odbędzie się w chorzowskim skansenie 27 i 28 kwietnia 2024 r. i – jak zapowiadają organizatorzy – z jeszcze większym rozmachem. Swój udział zapowiedziało kilkudziesięciu wystawców, wydawców i fascynatów kultury rodzimej.

- Wydarzenie dedykowane jest wszystkim zainteresowanym literaturą i muzyką oraz szeroko pojętą sztuką, a także historią, archeologią, kulturą ludową i słowiańszczyzną. To właśnie w tekstach pieśni oraz kronikach zapisana została historia naszej tożsamości i pochodzenia, która sięga wieki w przeszłość – podkreślają organizatorzy wydarzenia.

Konwent SLAVNI – 27 i 28 kwietnia 2024 r.

Podczas konwentu SLAVNI 2024 będzie można zobaczyć prezentację walk i rynsztunku wojowników słowiańskich, posłuchać koncertów zespołów, wykonujących tradycyjne pieśni ludowe, inspirowane kulturą ludową i szeroko pojętą kulturą rodzimą czy wziąć udział w spotkaniach ze znanymi autorami powieści słowiańskich.

Zaplanowano także rozdanie nagród w ramach ogólnopolskiego plebiscytu SLAVNI – złoty płomień kultury, wykłady o kulturze rodzimej, warsztaty rękodzielnicze, grę terenową dla rodzin oraz panelach dyskusyjne. Przygotowano również coś nowego - „SLAVNI – złoty róg kultury”, czyli przegląd wschodzących zespołów folkowych i folk rockowych oraz Turniej Łuczniczy. Będzie także jarmak rzemiosła i literatury.

Organizatorami konwentu SLAVNI 2024 są: Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Słowiańskiej „JAWIA” oraz iSAP – Słowiańska Agencja Prasowa z siedzibą w Dąbrowie Górniczej. Bilety na wydarzenie dostępne są na stronie internetowej chorzowskiego skansenu.

Dzień Hutnika w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Dzień Hutnika 2024. W Chorzowie Pochód Ludzi Ognia i FLORIANFEST

Autor: Maciej Poloczek

24/04/2024

Pamiatka pierwszej komunii

Może Cię zainteresować:

„Pamiątka Pierwszej Komunii”. Nowa wystawa w chorzowskim skansenie

Autor: Redakcja

10/04/2024

Chorzow skansen historyje spod strzechy

Może Cię zainteresować:

„Historyje spod strzechy” w chorzowskim skansenie. Na początek coś dla ludzi o mocnych nerwach

Autor: Maciej Poloczek

03/04/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon