W Chorzowie może powstać inteligentne przejście dla pieszych. Potrzebne są głosy w konkursie

Czujniki ruchu wykrywające pieszego, świetlna i dźwiękowa sygnalizacja ostrzegawcza oraz system doświetlania – tak działa inteligentne przejście dla pieszych. Może takie powstać w Chorzowie, ale potrzebne są głosy w konkursie organizowanym przez Orange Polska. Głosowanie trwa na internetowej stronie konkursu do 28 marca 2023 r.

fot. pixabay.com
Przejście dla pieszych

Na przebudowę niebezpiecznego przejścia dla pieszych w przejście „smart” mają szansę trzy miasta, które zdobędą najwięcej głosów w konkursie organizowanym przez Orange Polska.

- W Chorzowie, jeśli wygramy, zmodernizujemy przejście przy ulicy Strzelców Bytomskich. Głosować na Chorzów mogą wszyscy bez względu na to, gdzie mieszkają. Każdy głos się liczy. Wystarczy wejść na stronę konkursu www.inteligentneprzejscie.pl i postąpić zgodnie z instrukcją. Duże i małe miasta mają równe szanse na wygraną, bo organizatorzy przypisują głosom na każde miasto odpowiednią wagę, proporcjonalne do liczby jego mieszkańców – informują w chorzowskim Urzędzie Miasta.

Jak działa inteligentne przejście dla pieszych?

Inteligentne przejście dla pieszych wyposażone jest w czujniki ruchu, które wykrywają pieszego z odległości kilkunastu metrów i natychmiast aktywują świetlną i dźwiękową sygnalizację ostrzegawczą. Jest też system doświetlania sprawia, że przechodzący są lepiej widoczni dla kierowców. Z kolei sygnały dźwiękowe ostrzegają mniej uważnych pieszych, że zbliżają się do pasów.

- Już ponad sto miast w Polsce korzysta z inteligentnych rozwiązań, w tym z przejść dla pieszych „smart”. Nowe technologie mogą zwiększyć bezpieczeństwo również w Chorzowie, dlatego serdecznie zachęcamy wszystkich do głosowania w konkursie „Inteligentne przejście” – mówi Daria Drabik - koordynatorka konkursu w Orange Polska.

Według statystyk Komendy Głównej Policji w 2021 roku w Polsce na przejściach dla pieszych doszło do ponad 2 300 wypadków, w których zginęły 153 osoby, a 2275 zostało rannych. Większość z nich miała miejsce jesienią i zimą, kiedy widoczność przy wcześnie zapadającym zmierzchu mocno się pogarsza.

Chorzów potrącenie na przejściu dla pieszych

Może Cię zainteresować:

Dziewięciolatka potrącona na przejściu dla pieszych w Chorzowie

Autor: Redakcja

20/04/2022

Chorzów Policja

Może Cię zainteresować:

Śmiertelne potrącenie na przejściu dla pieszych w Chorzowie. Kierowca bez uprawnień zbiegł z miejsca wypadku

Autor: Maciej Poloczek

08/02/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon