W Chorzowie jest za mało polskich flag? Tak uważa radny PiS

Podczas państwowych świąt w Chorzowie jest zbyt mało polskich flag – do takiego wniosku doszedł Jacek Nowak, chorzowski radny Prawa i Sprawiedliwości. Zwrócił się więc z interpelacją, by w tym czasie wywieszać biało-czerwone flagi na wszystkich budynkach komunalnych.

fot. FB/Miasto Chorzów
Chorzów polskie flagi

Radny Jacek Nowak zwrócił się z interpelacją do prezydenta Chorzowa w sprawie eksponowania polskich flag w czasie uroczystości państwowych. Wskazał, że najważniejsze to oczywiście Święto Konstytucji 3 Maja oraz Narodowe Święto Niepodległości.

Polskie flagi są, ale jest ich zbyt mało

W tym okresie – jak podkreśla radny – na chorzowskim ratuszu czy budynkach szkół, itp. wywiesza się państwowe flagi. Dodał, że również na części prywatnych budynków mieszkańcy eksponują symbole narodowe, ale dla niego to za mało.

- Każdego roku, w trakcie obchodów, obserwuję ilość flag w przestrzeni publicznej i uważam, że mogło by być ich znacznie więcej. Podobnego zdania są niektórzy mieszkańcy, z którymi dyskutowałem na ten temat – napisał radny PiS.

Jacek Nowak zaproponował, by w przyszłym roku w okresie świąt państwowych Zakład Komunalny PGM Chorzów wywieszał państwowe flagi na wszystkich budynkach którymi zarządza, czyli wszystkich budynkach komunalnych w mieście. Według radnego PiS taka akcja spowoduje „znaczący wzrost ilości symboli narodowych w przestrzeni publicznej, z drugiej zaś zmobilizuje administratorów budynków prywatnych do podjęcia podobnych działań”.

- W obecnej sytuacji międzynarodowej wszelkie akcje zmierzające do budowania i umacniania postaw patriotycznych wydają się bardzo potrzebne – podkreślił Jacek Nowak.

Mieszkańcy Chorzowa nie chcieli biało-czerwonej flagi

Co na to prezydent Chorzowa i chorzowski PGM? Na razie nie wiadomo, bo odpowiedzi na interpelację radnego jeszcze nie ma. Warto jednak w tym kontekście przypomnieć projekt „Pod biało-czerwoną”, ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego w sierpniu 2020 roku. Zakładał on sfinansowanie masztów i flag w każdej gminie, pod warunkiem, że zechcą tego mieszkańcy. W Chorzowie potrzebnych było co najmniej 1000 głosów, a pomysł poparło… zaledwie 128 osób.

AKTUALIZACJA, 27.12.2022 r.:

W odpowiedzi na interpelację Mariola Roleder, zastępca prezydenta Chorzowa, podała, że Zakład Komunalny PGM zarządza 742 budynkami. Na chwilę obecną w PGM nie są jednak w stanie stwierdzić na ilu budynkach są fasadowe uchwyty niezbędne do zawieszenia flag.

- Informacyjnie podaję, że koszt zakupu materiałów, montaż uchwytów, drzewców oraz flag wraz z robocizną szacowany jest na około 100 000 zł brutto
– podała Mariola Roleder.

Wiceprezydent dodała, że Zakład Komunalny PGM w planie na przyszły rok „nie zabezpieczył środków na realizację przedmiotowego zadania”.

Flaga polski

Może Cię zainteresować:

W Chorzowie nie chcą biało-czerwonej flagi

Autor: Redaktor Chorzowski

04/01/2021

Chorzów Tężnia

Może Cię zainteresować:

Najciekawsze absurdy i paradoksy Chorzowa

Autor: Maciej Poloczek

04/08/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

IRRS

Powołano Instytut Rozwoju Regionalnego Silesia....

Wizualizacja nowego stadionu Ruchu Chorzów

Czas na „męskie decyzje” w sprawie stadionu Ruchu Chorzów?

Dziś nikt do końca nie wie, czym tak naprawdę ogrzewają swoje domy Polacy

ANALIZA. Palenie węglem zakazane od 2028 r.

Silesia 2030

Wyzwania woj. śląskiego w dobie transformacji energetycznej

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda będzie wizytował woj. śląskie

CIMovie, Chorzów

Kino na leżakach w Chorzowie. To CIMovie

Kotala radio

Nic nie jest dane na zawsze – prezydent Andrzej...