W Chorzowie będzie mniej radnych. Wybory samorządowe w kwietniu 2024 r.

Premier Donald Tusk ogłosił najbardziej prawdopodobny termin wyborów samorządowych. Mają się one odbyć na początku kwietnia 2024 r. W Chorzowie wybierać będziemy m.in. prezydenta miasta i miejskich radnych. Jedno jest pewne. Nie wszyscy obecni radni mogą liczyć na reelekcję, bo w nowej kadencji będzie ich mniej.

fot. Maciej Poloczek
Wybory samorządowe 2024 W Chorzowie będzie mniej radnych

Wybory samorządowe powinny się odbyć już jesienią 2023 r., ale ich termin nakładał się z terminem wyborów parlamentarnych, więc rządzące wówczas Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało o przedłużeniu kadencji samorządów do 30 kwietnia 2024 r. W związku z tym, zgodnie z Kodeksem wyborczym, wybory samorządowe muszą się odbyć między 31 marca a 23 kwietnia 2024 r.

Termin wyborów samorządowych ogłasza premier. Donald Tusk, pytany o to na konferencji po posiedzeniu rządu, stwierdził, że najbardziej prawdopodobna data wyborów to 7 kwietnia 2024 r. Dwa tygodnie później, 21 kwietnia 2024 r., miałaby się odbyć ewentualna druga tura.

W Chorzowie zamiast 25 będzie tylko 23 radnych

Liczbę radnych wybieranych m.in. do Rady Miasta Chorzów na kadencję 2024-2029 podano w zarządzeniu wojewody śląskiego z 9 listopada 2023 r. Określa się ją „na podstawie ustalonej w Centralnym Rejestrze Wyborców liczby mieszkańców tej gminy na koniec kwartału poprzedzającego rozpoczęcie okresu, w którym wybory mają zostać przeprowadzone”. W obecnej kadencji w Chorzowie jest 25 radnych, w kolejnej będzie ich tylko 23.

Grzegorz Krzak, radny Prawa i Sprawiedliwości, w interpelacji do prezydenta miasta, pytał czy w związku z tym zarządzeniem i dostosowaniem liczby mandatów przypadających na poszczególne okręgi wyborcze w Chorzowie i ewentualne zmiany granicy tych okręgów jest planowane spotkanie radnych ugrupowań obecnej kadencji.

Sekretarz Miasta, Krzysztof Karaś, poinformował w odpowiedzi, że okazja do omówienia tego tematu będzie na najbliższej sesji Rady Miasta, którą zaplanowano na 25 stycznia 2024 r. Stwierdził jednak, że nie ma potrzeby zmiany granic okręgów wyborczych.

- Zgodnie z informacją Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach, po analizie danych dotyczących liczby mieszkańców i wyborców w poszczególnych okręgach wyborczych Chorzowa, konieczne jest zmniejszenie liczby mandatów z 6 na 5 w okręgu nr 2 oraz z 7 na 6 w okręgu nr 3 – wyjaśnił sekretarz.

Okręg nr 2 obejmuje centrum miasta, a okręg nr 3 m.in. część Chorzowa Batorego oraz Klimzowiec. Krzysztof Karaś, w odpowiedzi na interpelację radnego Krzaka, stwierdził także, iż „zmiana granic i siedzib obwodowych komisji wyborczych jest niezwykle trudnym i ryzykownym działaniem, gdyż mieszkańcy od lat przyzwyczajeni są do miejsc, w których głosują”.

Andrzej Kotala podwyżka

Może Cię zainteresować:

Prezydent Kotala zarabia prawie dwa razy więcej niż dotychczas! Radni też dostali podwyżki!

Autor: Maciej Poloczek

25/11/2021

Wybory 2023 W Chorzowie wygrała Koalicji Obywatelska Za nią jest Prawo i Sprawiedliwość

Może Cię zainteresować:

Oficjalne wyniki wyborów. W Chorzowie zdecydowane zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej

Autor: Maciej Poloczek

17/10/2023

Chorzów Nowa kadencja Młodzieżowej Rady Miasta

Może Cię zainteresować:

Nowi radni w Chorzowie. Młodzieżowi radni

Autor: Redakcja

08/11/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon