W byłym banku powstają mieszkania. Nowa inwestycja obok Rynku w Chorzowie

Inwestycja przy Katowickiej 72 w Chorzowie

Najpierw dyrekcja huty, później m.in. siedziba banku, a teraz mieszkania. Rozpoczęła się przebudowa biurowego budynku obok chorzowskiego Rynku i Centrum Przesiadkowego. Jego bryła trochę się powiększy, co widać na wizualizacjach.

Gmach przy ul. Katowickiej 72 w Chorzowie zbudowano pod koniec 19. wieku. Pierwotnie mieściła się w nim dyrekcja huty, a w okresie międzywojennym był siedzibą Skarbofermu - polsko-francuskiej spółki, która zajmowała się przede wszystkim wydobyciem węgla i produkcją koksu.

W ostatnich latach w budynku mieścił się Bank Zachodni, przemianowany na Santander Bank Polska. Bankowcy wyprowadzili się stamtąd już wiele miesięcy temu, a bank wystawił budynek na sprzedaż. Nowym właścicielem jest firma Porębski Investment z Krakowa, która przebudowuje go na mieszkania.

W byłym banku może powstać blisko 40 mieszkań

Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego gmach przy ul. Katowickiej 72 to teren usług publicznych. Na inwestycję mieszkaniową, zgodnie z tzw. ustawą lex deweloper, musiała się zgodzić Rada Miasta Chorzów. Według planów przedstawionych radnym przez inwestora budynek ma mieć cztery nadziemne kondygnacje.

Czytaj także:

O najbardziej nagradzanym budynku ostatniego roku i współczesnej architekturze – rozmowa z Maciejem Frantą

Minimalna liczba mieszkań ma wynosić 26 (z całkowitą powierzchnią użytkową 1580 m²), a maksymalna 37 (z powierzchnią 2600 m²). Cześć powierzchni (maksymalnie 20%) przeznaczona będzie na funkcje usługowo-handlowe. Zmieni się też nieco bryła samego budynku. Rozpoczęła się już rozbiórka strefy wejściowej do budynku od strony ul. Kościuszki, a w tym miejscu powstanie nowy segment (na wizualizacjach zaznaczony szarym kolorem).

Inwestycja przy Katowickiej 72 w Chorzowie

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Chorzow Katowicka 72

Był bank, będą mieszkania. Nowa inwestycja obok Rynku i...

Chorzów Villa Reden

Najlepszy budynek Europy i Azji jest w Chorzowie!

Maciej Franta przed Villą Reden

Rozmowa z Maciejem Frantą - projektantem Villi Reden

Inwestycja RTBS przy ul Kościuszki

Regionalne TBS planuje budowę domów w Chorzowie Starym

Chorzow rynek tablica

Dlaczego nie działają tablice elektroniczne na Rynku?

Metrolnia chorzow

Ruszyły M-ki, czyli pierwsze autobusowe metrolinie. Które...

Stacja chorzow miasto

Stacja kolejowa Chorzów Miasto będzie przesunięta o... 40...