Villa Reden z Chorzowa wśród finalistów Nagrody Architektonicznej „Polityki” 2021. Trwa głosowanie czytelników

Ogłoszono nominacje w jednym z najważniejszych polskich konkursów architektonicznych. Wśród finalistów Nagrody Architektonicznej „Polityki” 2021 znalazła się Villa Reden z Chorzowa. Laureata Grand Prix tegorocznej edycji nagrody wybierze jury, ale w internecie trwa głosowanie na laureata plebiscytu czytelników.

Na Nagrodę Architektoniczną "Polityki" za 2021 r. ma szansę tylko pięć obiektów. Jednym z nich jest chorzowska Villa Reden, która stoi przy ul. Lwowskiej 34. To projekt Macieja Franty z Frantagroup Architects, który zdobył już kilka nagród w konkursach architektonicznych na całym świecie. Otrzymał m.in. Grand Prix DNA Paris Design Awards 2021, Eurasian Prix oraz kilka nominacji do ważnych branżowych nagród.

„Główną inspiracją była przyjemność użytkowania”

Według Piotra Sarzyńskiego z redakcji tygodnika pierwszą niewątpliwą zaletą tej realizacji jest to, że inwestor porzucił myślenie w kategoriach PUM (Powierzchnia Użytkowa Mieszkalna), czyli upychania na działce jak największej liczby metrów kwadratowych.

- Pozwoliła bowiem projektantowi myśleć nie o tym, gdzie zmieścić dodatkowy pokoik, ale jak stworzyć obiekt cieszący oko i przyjazny tym, którzy w nim zamieszkają – czytamy w „Polityce”.

Redaktor Sarzyński cytuje projektanta Macieja Frantę, który stwierdził, że „główną inspiracją była przyjemność użytkowania”. Dodaje, że w tym przypadku polega ona na dwóch rzeczach – bliskim kontakcie z naturą i poczuciem komfortu.

Wpływa na to m.in. sąsiedztwo drzew czy prywatność, na którą mogą liczyć lokatorzy. - Na uwagę zasługuje fakt, że ze wszystkich (!) pokoi można wyjść bezpośrednio na taras, a dzięki małemu wewnętrznemu dziedzińcowi dzienne światło dociera też do łazienek i przedpokoi – dodaje dziennikarz.

Wśród finalistów konkursu „Polityki” znalazły się także:

  • Browary Warszawskie. Projekt: JEMS Architekci
  • From the Garden House. Projekt: KWK Promes/Robert Konieczny
  • Kładka pieszo-rowerowa z zapory na Wzgórze Zamkowe w Dobczycach. Projekt: Biuro Projektów Lewicki Łatak
  • Sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. prof. Józefa Świdra w Jastrzębiu - Zdroju. Projekt: SLAS Architekci

Laureata Grand Prix tegorocznej edycji Nagrody Architektonicznej "Polityki" wybierze jury, jednak czytelnicy wybiorą w głosowaniu internetowym laureata swojego plebiscytu. Można głosować do 24 kwietnia na www.polityka.pl/tygodnikpolityka/architektura Wyniki zostaną ogłoszone w czerwcu 2022 r.

Maciej Franta przed Villą Reden

Może Cię zainteresować:

O najbardziej nagradzanym budynku ostatniego roku i współczesnej architekturze – rozmowa z Maciejem Frantą

Autor: Maciej Poloczek

09/11/2021

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Chorzów Villa Reden

Czarny apartamentowiec z kolejną nagrodą

Chorzów Villa Reden 5

Kolejne nagrody dla czarnego apartamentowca z Chorzowa

Villa Reden World Design Awards

Villa Reden z Chorzowa z kolejną międzynarodową nagrodą!

Chorzów Villa Reden

Najlepszy budynek Europy i Azji jest w Chorzowie!

Villa reden nagroda

Villa Reden z Chorzowa nagrodzona w Paryżu

Villa Reden

Villa Reden z kolejną nagrodą

Chorzów Villa Reden

Villa Reden z Chorzowa na aukcji WOŚP