Umorzono postępowanie ws. ambasadorów Stadionu Śląskiego

Prokuratura Rejonowa w Chorzowie umorzyła postępowanie w sprawie nieprawidłowości w wydatkowaniu środków publicznych przez przedstawicieli spółki Stadion Śląski. Chodzi m.in. o umowy zawarte z ambasadorami stadionu. Wśród ambasadorów Kotła Czarownic są m.in. Anita Włodarczyk i Paweł Fajdek.

fot. Stadion Śląski
Umorzono postępowanie ws ambasadorów Stadionu Śląskiego

Ambasadorów Stadionu Śląskiego przedstawiono na początku 2022 r. Nazwano ich Silesia „Galacticos” Athletics Team. - Jesteśmy takim Realem Madryt jeżeli chodzi o królową sportu – mówił, podczas prezentacji Jakub Chełstowski, marszałek woj. śląskiego. W tej lekkoatletycznej jedenastce znaleźli się Anita Włodarczyk i Paweł Fajdek, którzy już wcześniej byli twarzami stadionu, a poza nimi: Piotr Małachowski, Pia Skrzyszowska, Krzysztof Różnicki, Dawid Tomala, Patryk Dobek, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński, Ewa Swoboda i Maria Andrejczyk.

Postępowanie dotyczyło nieprawidłowości w wydatkowaniu środków publicznych

Umowy zawarte z ambasadorami stadionu były przedmiotem śledztwa Prokuratury Rejonowej w Chorzowie. Postępowanie dotyczyło nieprawidłowości w wydatkowaniu środków publicznych przez przedstawicieli spółki Stadion Śląski, czym mieli wyrządzić szkodę majątkową na rzecz spółki. Chorzowska prokuratura 16 marca 2023 r. umorzyła to śledztwo. Postanowienie w tej sprawie doręczono spółce 4 kwietnia 2023 r., o czym poinformował Jan Widera, prezes spółki Stadion Śląski.

- Po raz kolejny dobre imię Stadionu Śląskiego zostało obronione, tym samym dziękuję wszystkim pracownikom za profesjonalną realizację swoich obowiązków – czytamy w oświadczeniu Jana Widery.

Jak udało nam się dowiedzieć chorzowska prokuratura wskazała, że zawarcie umów z ambasadorami wynikało z konieczności „konkurowania obiektu z innymi obiektami z całego świata o prowadzenie różnych imprez sportowych” i skutkowało to „wyborem stadionu do organizacji kilku międzynarodowych imprez sportowych oraz rozgłosem medialnym”.

Śledczy stwierdzili również, że kwoty rozdysponowane na te działania marketingowe nie odbiegały od cen rynkowych, a same działania „podejmowano w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad uzyskiwania najlepszych efektów działań”.

Testy na Covid-19 zamównione zgodnie z prawem

Postępowanie dotyczyło także udzielenia przez spółkę Stadion Śląski zamówienia z wolnej ręki na przeprowadzenie testów na Covid-19 podczas Mistrzostw Świata Sztafet Silesia Relays, które odbywały się 1 i 2 maja 2021 r. Śledczy ocenili, że – biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności – było to działanie zgodne z ustawą Prawo zamówień publicznych.

Podkreślili również, że w tym czasie obowiązywała ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, zwalczaniem i przeciwdziałaniem Covid-19, więc przedstawiciele spółki Stadion Śląski nie mieli w tym przypadku obowiązku stosowania przepisów ustawy o zamówieniach publicznych.

Galacticos Stadionu Śląskiego

Może Cię zainteresować:

Galacticos ze Stadionu Śląskiego. Jedenastka ambasadorów Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego

Autor: Maciej Poloczek

03/01/2022

Dream Jump na Stadionie Śląskim

Może Cię zainteresować:

Dream Jump na Stadionie Śląskim. Rusza kolejny sezon ekstremalnych skoków

Autor: Redakcja

04/04/2023

Stadion Śląski za dawnych lat 06

Może Cię zainteresować:

Stadion Śląski na zdjęciach sprzed lat

Autor: Redakcja

02/03/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon