Trzy dni Europejskiego Forum Przyszłości za nami. Kolejne EFP za rok

Ponad 8 tysięcy gości na miejscu i 30 tysięcy oglądających transmisje z 60 debat - tak można podsumować frekwencję podczas trzech dni Europejskiego Forum Przyszłości na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Najistotniejsze wyzwania cywilizacyjne, społeczne i gospodarcze współczesnego świata - to tematyka, która zdominowała pierwszą edycję Europejskiego Forum Przyszłości.

– W trakcie trzech dni, od 6 do 8 października Stadion Śląski odwiedziło łącznie ponad 8 tys., gości, a transmisje online z debat i wydarzeń towarzyszących obejrzało ponad 30 tys. widzów. Wśród gości było 330 prelegentów, którzy wzięli udział w 60 panelach dyskusyjnych – wylicza Łukasz Oprawski, prezes Śląskiego Funduszu Rozwoju, organizatora Forum.

Przebieg Forum relacjonowało ponad 200 akredytowanych dziennikarzy i fotoreporterów.

Rozwój na uczciwych zasadach

W dzisiejszych czasach region i cały kraj stoją przed wielkim wyzwaniem i borykają się z problemami spowodowanymi poprzednią transformacją, kiedy wielu ludzi wyjechało za granicę za pracą i lepszym życiem.

- Chcemy się rozwijać na uczciwych zasadach, w oparciu o potencjał, który drzemie w regionie stworzyć warunki dla dobrej przyszłości dla nas wszystkich – mówił podczas otwarcia Forum Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, pomysłodawca i gospodarz wydarzenia.

W formie listownej do uczestników EFP zwrócili się podczas inauguracji imprezy także premier Jarosław Kaczyński, szef rządu Mateusz Morawiecki oraz prezydent RP Andrzej Duda. Politycy podziękowali pomysłodawcom wydarzenia za organizację Forum i wyrazili nadzieję, że inicjatywa na stałe zagości na mapie gospodarczych wydarzeń w Polsce.

Dzień 1: elektromobilność i paliwa przyszłości

Jak wygląda rynek nowoczesnych technologii oraz przyszłość europejskiej gospodarki - to tematy, które zdominowały pierwszy dzień EFP. Sesje i debaty miały na celu przedstawienie tajników regionalnej strategii innowacyjności, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z elektromobilnością i paliwami przyszłości. Pierwszy dzień Forum zakończyła gala nagród Europejskiego Forum Przyszłości w Filharmonii Śląskiej. Nagrody w sześciu kategoriach przyznano osobom, firmom i instytucjom, które mają bezpośredni wpływ na przyszłość regionu, jego rozwój, transformację oraz promocję.

Dzień 2: 25-lecie KSSE i rozstrzygnięcie konkursu dla startupów

Dzień drugi Europejskiego Forum Przyszłości uświetniło podpisanie porozumienia pomiędzy Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Polską Agencją Inwestycji i Handlu, a także rozstrzygnięcie konkursu startupowego InSilesia Investment SFR Competition.

– Chcemy pomóc naszym przedsiębiorcom w ekspansji eksportowej na cały świat i myślę, że wkrótce będziemy mogli mówić o kolejnych projektach. Ważne jest tworzenie miejsc pracy, ich utrzymanie – mamy ich dzisiaj 90 tys., ale też wiemy, jak dzisiaj jest ważne, żeby wychodzić na świat – powiedział dr Janusz Michałek, prezes KSSE, która podczas Europejskiego Forum Przyszłości świętowała swoje 25-lecie.

Porozumienie pomiędzy KSSE oraz PAIH dotyczy wzajemnej współpracy na rzecz wspierania międzynarodowej ekspansji i promocji gospodarczej polskich przedsiębiorstw oraz pozyskiwania inwestorów.

W czwartkowy wieczór ogłoszono też laureatów konkursu inSilesia Investment SFR Competition. Pierwsze miejsce i 100 tys. zł zdobył Piotr Niedziela ze StorkJet. Druga nagroda i 30 tys. zł trafiły do Adama Cellary i Damiana Sromka z RealEye, a trzecia i 20 tys. zł do Adama Kukofki z Progresja New Materials.

Organizatorzy szczególną uwagę zwracali na innowacyjne produkty, usługi i procesy, które znajdą zastosowanie w regionach wdrażających procesy transformacji gospodarczej. Łącznie do konkursu wpłynęło aż sto zgłoszeń. Na Stadionie Śląskim, podczas finałowej pitching session zmierzyła się dwudziestka najlepszych. Konkurs dla startupów był wspólną inicjatywa Śląskiego Funduszu Rozwoju i akceleratora Plug and Play.

Dzień 3: Lotnictwo, koleje i e-gaming

Śląskie Dni Lotnictwa i Dronów odbyły się na Śląsku już po raz trzeci, a tegorocznym hasłem przewodnim było "Przemysł lotniczy, dronowy i kosmiczny, jako sektory gospodarcze umożliwiające rozwój regionu". Rozmawiano między innymi o wykorzystaniu dronów w przestrzeni zurbanizowanej, współpracy międzynarodowej w tym przemyśle czy budowie potencjału technologicznego polskich przedsiębiorstw w przemyśle kosmicznym. Jako urozmaicenie przemów - odbył się pokazów dronów i wyścig nad płytą Stadionu Śląskiego.

Filarem Zielonego Ładu w Unii Europejskiej ma być kolej. Dlatego cały cykl debat poświęcony był tematyce „Europejski transport kolejowy 2050”.

– O tym, jak długą drogę pokonaliśmy od 2011 do 2021 roku najlepiej świadczą liczby. W pierwszym roku działalności przewieźliśmy 1,8 mln pasażerów, a w przedpandemicznym 2019 roku 20,4 mln. Kapitał zakładowy spółki wzrósł w tym czasie z 15 mln zł do 140 mln zł – wylicza Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich, które w Chorzowie świętowały jubileusz 10-lecia.

Uczestnikom Forum przedstawiono również dynamicznie rozwijający się rynek wirtualny - e-sport. Podczas EFP rozegrano turniej o Puchar Narodowej Drużyny Esportu. Rozgrywki transmitowane były na platformie Twitch i to właśnie one zgromadziły największą publiczność online.

– Liczba graczy egraczy na całym świecie rośnie, a wiek kibiców spada. Kluczowy dla dalszego rozwoju tej dyscypliny jest również ogromny skok technologiczny – mówił podczas briefingu w Centrum Prasowym EFP Vlad Marinescu, prezes Międzynarodowej Federacji Esportu.
– To świetne miejsce i przestrzeń dostosowana do naszych potrzeb. Stadion Śląski może być w przyszłości wizytówką także dla branży esportowej – mówił z kolei Łukasz Trybuś, prezes Esports Association.

Kiedy zawodnicy esportu byli w połowie walki o Puchar NDE i przepustkę na międzynarodowe zawody w stolicy Węgier – V4 Future Sport Festival, zakończył się Turniej Debat Oksfordzkich „Młode Orły”, toczony od pierwszego dnia Forum.

Pierwsze miejsce zajęło IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu, a drugie i trzecie szkoły z Katowic, kolejno – I LO im. Mikołaja Kopernika i III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach.

EFP znowu za rok

EFP okazało się idealną płaszczyzną do wymiany poglądów o naszym regionie, jego szansach, ale także i zagrożeniach.

– Europejskie Forum Przyszłości zadebiutowało w kalendarzu wydarzeń koncentrujących kluczowe dla gospodarki i biznesu debaty, ale nie mam wątpliwości, że od razu zajęło w nim bardzo ważne miejsce – podsumowuje Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. – Dziękuję wszystkim za udział w Forum, także za ciepłe słowa skierowane do nas przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, prezydenta Andrzeja Dudę i premiera Mateusza Morawieckiego. Przez trzy dni na Stadionie Śląskim dyskutowaliśmy o przyszłości województwa. Poznaliśmy opinie ekspertów, przedstawicieli świata polityki, ekonomii i prawa, dotyczące kierunku zmian, jakie czekają województwo śląskie. Tylko poprzez merytoryczną dyskusję, możemy w porę je wyeliminować lub całkowicie ich uniknąć.

Marszałek Chełstowski zaprosił na przyszłoroczną edycję Europejskiego Forum Przyszłości, które będzie już owocować kolejnymi doświadczeniami, cennymi w kontekście przemian czekających województwo śląskie.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon