Sztuczna inteligencja o Chorzowie. Bardzo „pouczająca” rozmowa

Jedno jest pewne. Sztuczna inteligencja jeszcze długo nam nie zagrozi. Czasem potrafi jednak rozbawić do łez. Przekonaliśmy się o tym pytając Chat GPT o Chorzów. Błędnych odpowiedzi było sporo. Jedna informacja jednak bardzo nas zaskoczyła – podobno kilka lat temu na jednym z chorzowskich cmentarzy w grobie pochowano... „zużyte lodówki, pralki i inne urządzenia”.

Sztuczna inteligencja o Chorzowie

Chat GPT to technologia oparta na sztucznej inteligencji Generative Pre-trained Transformer 3 (GPT-3). Narzędzie opracowane przez laboratorium badawcze OpenAI to „wirtualne osoba”, która potrafi udzielać sensownej odpowiedzi na bardzo różnorodne pytania, korzystając z „wiedzy” pozyskanej z nieprzebranych zasobów internetu. Serwis uruchomiono w listopadzie 2022 r. i stał się on globalnym hitem. Postanowiliśmy więc porozmawiać ze sztuczną inteligencją o Chorzowie i zapytać o sprawy związane z miastem. Było bardzo ciekawie!

Rozmowa z Chat GPT o Chorzowie

Podstawowe informacje o mieście wydają się rzetelne. Sztuczna inteligencja podała, że Chorzów to miasto w południowej Polsce, położone w województwie śląskim. Zajmuje powierzchnię około 33 km². Liczba mieszkańców wynosi około 110 tysięcy. Miasto zostało założone w XIII wieku, a w przeszłości było ważnym ośrodkiem górnictwa i przemysłu ciężkiego.

Dalej jest ciekawiej. Nasz wirtualny rozmówca stwierdził m.in., że Chorzów ma bogatą historię, która „jest odzwierciedlona w licznych zabytkach, takich jak Kopalnia Węgla Kamiennego Królowa Luiza”. Jest też znanym ośrodkiem kulturalnym „z wieloma teatrami, kinami i muzeami. Wśród nich znajduje się m.in. Muzeum Śląskie”.

Atrakcje w Chorzowie. Sztuczna inteligencja widzi miasto na bogato

Na pytanie co ciekawego jest w Chorzowie czy jakie są w mieście atrakcje wymienia oczywiście Teatr Rozrywki, Muzeum Hutnictwa, Stadion Śląski, Śląski Ogród Zoologiczny czy Park Śląski. Jednak w parku podobno „znajduje się wiele pięknych zabytków przemysłowych, jak np. kopalnia węgla kamiennego Guido”. Znów po raz kolejny wymienia Muzeum Śląskie i kopalnię Luiza, które rzekomo mieszczą się w Chorzowie.

Na tym nie koniec. Według sztucznej inteligencji mamy w mieście „zabytkowy zamek z XIX wieku, który pełnił wiele funkcji w przeszłości. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Miejskie, gdzie można zobaczyć liczne eksponaty związane z historią miasta”. Jest też Kopalnia Srebra, multikino Cinema City, kino „Rialto”, Rondo Sztuki czy Aqua Park jako „kompleks basenów i atrakcji wodnych, idealny na rodzinne wypady i relaks”. Na bogato! A przy chorzowskim rynku „stoi m.in. neogotycka wieża ciśnień z końca XIX wieku, zegar słoneczny oraz zabytkowy kościół pw. św. Anny z XVIII wieku”.

Chat GPT nie mógł się doliczyć mistrzowskich tytułów Ruchu Chorzów

Nasz wirtualny rozmówca wiedział, że „Niebiescy” to przydomek kibiców i sympatyków Ruchu Chorzów, którzy „znani są z oddania i pasji do swojego klubu, a także z aktywnego wsparcia drużyny zarówno podczas meczów u siebie, jak i na wyjazdach”. Jednak według sztucznej inteligencji Ruch Chorzów zdobył tylko siedem tytułów Mistrza Polski, a „osiągnięcia te miały miejsce w latach: 1933, 1934, 1935, 1936, 1938, 1951 oraz 1952”.

Kontynuując wątek sportowy, to podobno na lodowisku w Chorzowie swoje mecze rozgrywa klub hokejowy GKS Katowice. Aha, no i „jednym z bardziej znanych polityków związanym z Chorzowem jest Janusz Jojko - były marszałek województwa śląskiego, a obecnie poseł na Sejm RP”.

W Chorzowie w grobie pochowano... zużyty sprzęt AGD. Według sztucznej inteligencji

Jednak najciekawsze odpowiedzi padły na hasło „absurdy Chorzowa”. Nasz wirtualny rozmówca stwierdził, że „nie chcąc nikogo obrażać ani dyskredytować miasta Chorzów, warto zauważyć, że w każdym mieście i społeczeństwie zdarzają się sytuacje, które można określić mianem absurdów”. Jako jeden z takich przykładów z Chorzowa podał, że w 2019 r. na jednym z cmentarzy w mieście „odkryto grób, w którym znajdowały się nie tylko prochy zmarłych, ale także 2,5 ton sprzętu AGD. Okazało się, że pochowano tam zużyte lodówki, pralki i inne urządzenia, które trzeba było usunąć z chorzowskich bloków mieszkalnych”.

Z kolei w 2017 r. w Chorzowie zorganizowano konkurs na najpiękniejszą żonę kierowcy ciężarówki, który „wywołał wiele kontrowersji i krytyki, a organizatorzy ostatecznie przeprosili za swoje zachowanie”. Zaś w 2018 r. chorzowscy urzędnicy zorganizowali konkurs na najlepszą piłkę do siatkówki „okazało się jednak, że zamiast siatkówki, urzędnicy wybrali piłki przeznaczone do gry w koszykówkę”. Cóż, w bardzo ciekawym mieście żyjemy i nic o tym nie wiemy. Dobrze, że jest sztuczna inteligencja.

Chorzów Tężnia

Może Cię zainteresować:

Najciekawsze absurdy i paradoksy Chorzowa

Autor: Maciej Poloczek

04/08/2022

Chorzów Rynek 1960

Może Cię zainteresować:

Chorzowski rynek był piękny, ale… transport okazał się ważniejszy niż miasto

Autor: Redakcja

11/05/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon