„Symbol honoru i męstwa”. Strażacy z Chorzowa mają swój sztandar

Chorzowska straż pożarna obchodzi w tym roku jubileusz 150-lecia istnienia i w końcu ma swój sztandar. Został on nadany Komendzie Miejskie Państwowej Straży Pożarnej podczas miejskich obchodów Dnia Strażaka. - To symbol honoru i męstwa – podkreślił podczas uroczystego apelu nadbryg. Mariusz Feltynowski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

Uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka, połączony z nadaniem sztandaru Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej i jubileuszem 150-lecia istnienia chorzowskiej straży, odbył się we wtorek, 11 czerwca 2024 r., na chorzowskim rynku. Wziął w nim udział m.in. nadbryg. Mariusz Feltynowski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

- Przy okazji miejskich obchodów Dnia Strażaka, obchodzimy wyjątkowy jubileusz. Będąc jedną z najstarszych jednostek straży pożarnej na Górnym Śląsku, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie obchodzi swoje 150-lecie. Początki straży pożarnej na tych ziemiach nie były łatwe. Na terenie dzisiejszego Chorzowa, aż do pierwszej połowy XIX wieku nie występowały zorganizowane służby służące ochronie przeciwpożarowej. Dopiero postępująca urbanizacja, wzrastające zaludnienie oraz ciągle rozwijający się przemysł z jego techniką i technologią, wymusiły potrzebę powstania zorganizowanej ochrony przeciwpożarowej. Wymagało to z pewnością ogromnej pracy i niemałego zaangażowania – mówił komendant.

W czasie uroczystego apelu zasłużonym strażakom wręczono odznaczenia, wyróżnienia, nagrody oraz akty nadania wyższych stopni służbowych. Z kolei prezydent Chorzowa, Szymon Michałek, przekazał na ręce komendananta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej dzwon, który jest darem mieszkańców dla chorzowskich strażaków.

Początki chorzowskiej straży pożarnej sięgają 1874 r.

Początki chorzowskiej straży pożarnej sięgają 1874 roku, gdy magistrat ówczesnej Królewskiej Huty (Königshütte) wzywał, aby osoby zainteresowane wstąpieniem do ochotniczej straży pożarnej zgłaszały się do władz w swoich dzielnicach. Miasto miało zapewnić ochotnikowi mundur, a także wynagrodzenie od każdej akcji gaśniczej.

W tym samym roku dnia 22 października rada miasta uchwaliła zgodę na utworzenie miejskiego związku pożarniczego. Powstanie ochotniczej straży pożarnej w Królewskiej Hucie datuje się na 1 listopada 1874 roku. Pierwszy poważny sprawdzian nowa jednostka miała już miesiąc później, podczas akcji gaśniczej w piwnicy domu Tichouera w rynku.

Chorzów Nowy komendant Państwowej Straży Pożarnej

Może Cię zainteresować:

Nowy komendant Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie

Autor: Maciej Poloczek

01/12/2022

Straż pożarna

Może Cię zainteresować:

Z numerem straży pożarnej 998 już się nie połączysz. Będzie przekierowanie na 112. Sprawdź, dlaczego

Autor: Jacek Skorek

20/08/2021

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon