Stadion Śląski zdemolowany po Wielkich Derbach Śląska. Trwa szacowanie strat

Po piętnastu latach na Stadion Śląski wróciły Wielkie Derby Śląska. Z trybun Kotła Czarownic starcie Ruchu Chorzów z Górnikiem Zabrze oglądało ponad 38 tys. kibiców. Część z nich piłkarskie święto postanowiła zamienieć w wielką demolkę. W sektorze gości zniszczono toalety oraz znajdującą się tam serwerownię. Trwa szacowanie strat.

W sobotę, 16 marca 2024 r., Ruch Chorzów zmierzył się z Górnikiem Zabrze po raz 123. Wielkie Derby Śląska na Stadionie Śląskim były piłkarskim świętem z rekordową frekwencją. Mecz oglądało ponad 38 tys. kibiców. Emocji nie brakowało, a spotkanie zakończyło się wygraną gości 2:1. Dla niektórych „kibiców” piłkarskich emocji było jednak za mało. W sektorze gości urządzono wielką demolkę.

- Zdewastowane zostały toalety, w których wyrywano drzwi, kabiny WC, grzejniki, kafelki ze ścian. Wyłamane zostało też wejście do znajdującej się na terenie sektora gości serwerowni, gdzie zastały powyrywane kable i zniszczony tworzący ją sprzęt. Na szczęście dzięki sprawnej reakcji pracowników Stadionu Śląskiego i zastosowanym procedurom nie było konieczności przerywania meczu pomimo tych uszkodzeń – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez Stadion Śląski.

Krajobraz po Wielkich Derbach Śląska. Trwa szacownie strat

Na Stadionie Śląskim dodają, że trwa szacowanie strat, a w Ruchu Chorzów zaznaczają, że jest już pewne, że będą to „niebagatelne kwoty”. Klub z Cichej, jako organizator imprezy masowej, będzie oczekiwać ich pokrycia od sprawców „zgodnie z literami prawa powszechnego i związkowego”.

- W tym miejscu – nawiązując do wielu komentarzy i reakcji różnych środowisk odnoszących się do decyzji podjętych przed 123. WDŚ przez nasz klub, a których post factum z pewnością byśmy nie zmienili - przytoczyć można jedynie hasło, jakie szczególnie po końcowym gwizdku było dostrzegalne na Stadionie Śląskim: „Piłka nożna dla kibiców”. Puentę do niego dopisała proza derbowego życia – dodają w Ruchu Chorzów.

- Mamy nadzieję, że kolejne mecze - tak jak wcześniejsze - będą odbywać się w spokojnej atmosferze i przy wspaniałym dopingu – podkreślają na Stadionie Śląskim. Kolejny mecz w Kotle Czarownic zaplanowano na 6 kwietnia 2024 r. Walczący o utrzymanie Ruchu Chorzów zmierzy się z walczącą o utrzymanie Puszczą Niepołomice.

AKTUALIZACJA:

W poniedziałek, 18 marca 2024 r., Górnik Zabrze wydał oświadczenie, w którym stwierdza, że „nie powinien ponosić odpowiedzialności za brak właściwego nadzoru organizatora imprezy masowej”.

- Z naszych informacji wynika, że do zniszczeń doszło w momencie, gdy kibice Ruchu Chorzów próbowali sforsować bramę i wtargnąć na sektor Górnika. Ochrona skoncentrowała się przede wszystkim na powstrzymywaniu kibiców organizatora – czytamy w oświadczeniu klubu z Zabrza.

W Górniku Zabrze dodają, że ich biuro bezpieczeństwa nie uczestniczyło w protokolarnym odbiorze oraz zdaniu sektora gości, co stanowi standardową procedurę.

„Pseudokibice Górnika Zabrze zdewastowali sektor gości”

Do zniszczeń w sektorze gości w poniedziałek odnieśli się także Adam Strzyżewski, dyrektor Stadionu Śląskiego oraz Seweryn Siemianowski, prezes Ruchu Chorzów. Na konferencję prasową w tej sprawie zaproszony był także przedstawiciel Górnika Zabrza, ale z zaproszenia nie skorzystał.

Dyrektor Stadionu Śląskiego opisywał, że około 40. minuty meczu systemy informatyczne stadionu zaczęły wskazywać pewne usterki na sektorze gości: związane z oświetleniem, monitoringiem, wentylacją. - Niezwłocznie pracownicy naszego Centrum Dowodzenia sprawdzili ten fakt. Doszło do olbrzymiej dewastacji – zarówno infrastruktury teleinformatycznej stadionu, jak i łazienek. Wyrwano w nich wszystkie drzwi. Podwójne metalowe drzwi zabezpieczające serwerownię zostały złamane dosłownie na pół – podkreślił Adam Strzyżewski.

- Nagłówki w prasie różnie wyglądają, a chciałbym, byśmy wszyscy mieli jedną retorykę: to nie kibice – bo kibice to rzesza wspaniałych ludzi na całym świecie – tylko pseudokibice Górnika Zabrze zniszczyli, zdewastowali sektor gości – zaznaczył Seweryn Siemianowski, prezes Ruchu Chorzów.

Trwa szacowanie strat na Stadionie Śląskim, ale wiadomo już, że sektor gości będzie zamknięty przez co najmniej trzy miesiące. - Musimy dokonać napraw. Jako Stadion Śląski, domagamy się w tym przypadku kwot od Ruchu, bo tak jest skonstruowana umowa, a podejrzewam, że Ruch na zasadzie regresu będzie się domagał pokrycia wszystkich strat od Górnika – mówił Adam Strzyżewski.

- Straty zostaną pokryte przez Górnika, bo takie jest prawo związkowe. Kluby są odpowiedzialne za zorganizowane grupy kibiców. Myślę, że nie będziemy się przekrzykiwać, tylko po ludzku załatwimy tę sprawę. Straty już sięgają kilkuset tysięcy, a nie są jedyne, bo ponieśliśmy też wizerunkowe – jako region, kluby, Stadion Śląski. To niepowetowane – dodał prezes Ruchu Chorzów.

W Zabrzu mijają się z prawdą?

Prezes Ruchu Chorzów i dyrektor Stadionu Śląskiego odnieśli się także do oświadczenia wydanego przez Górnik Zabrze. Seweryn Siemianowski zaznaczył, że przedstawiciel klubu z Zabrza, Rafał Mitręga, „miał wizję lokalną przed i po meczu”. Dyrektor Stadionu Śląskiego dodał, że na monitoringu widać przedstawiciela Górnika wizytującego po meczu sektor gości.

- Chciałbym, by to wybrzmiało: pierwsze zakusy prowokacji miały miejsce ze strony pseudokibiców Górnika, którzy sforsowali bramę, przeszli na dolną część trybun – dodał Seweryn Siemianowski, nawiązując do oświadczenia Górnika Zabrze.

Odniesiono się także do strat wywołanych przez kibiców Ruchu Chorzów. Prezes Niebieskich stwierdził, że to „błahostka w porównaniu do tego, co odbyło się na sektorze gości”. Dyrektor Stadionu Śląskiego dodał, że to były to jedynie wlepki i kilka połamanych desek klozetowych. - Nie odnotowaliśmy poza tym żadnych strat infrastrukturalnych – zaznaczył.

Ruch chorzow derby slaska 2024

Może Cię zainteresować:

Niebiescy tym razem bez zwycięstwa w WDŚ. "Przede wszystkim chcę podziękować kibicom"

Autor: Urszula Gołkowska

17/03/2024

100 mln zł na stadion Ruchu Chorzów Odpowiedź ministerstwa

Może Cię zainteresować:

Co ze 100 mln zł na stadion Ruchu Chorzów? Jest odpowiedź ministerstwa

Autor: Maciej Poloczek

23/02/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon