Śląsko Wilijo w chorzowskim skansenie. Alternatywa dla świątecznych kiermaszy

Tydzień przed Wigilią Bożego Narodzenia, 17 grudnia 2023 r., w chorzowskim skansenie odbędzie się Śląsko Wilijo. Zaplanowano m.in. korowód kolędników z udziałem publiczności, premierowy występ skansenowskiej „Dygającej Kapeli”, świąteczny Koncert Światła w zabytkowym kościele z Bytomia Bobrka oraz jarmark bożonarodzeniowy.

Śląsko Wilijo w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” co roku gromadzi tłumy gości. Jak zaznaczają w skansenie to alternatywa dla kiermaszy świątecznych, nawiązująca dawnych obrzędów i bożonarodzeniowych tradycji. Dodają, że tegoroczna edycja imprezy zaskoczy gości muzeum nowym programem.

– Świętowanie zaczniemy już od wejścia na teren muzeum, gdzie czekać będzie grupa kolędnicza, która zaprosi wszystkich do udziału we wspólnym pochodzie przez zabytkowe zagrody, by dotrzeć pod scenę, gdzie zostanie przedstawiony program jasełkowy. Po raz pierwszy usłyszymy również występ „Dygającej Kapeli” , która z inicjatywy muzeum odbywa próby od października, stanowiąc ewenement w skali kraju (MGPE jest jedynym muzeum typu skansenowskiego posiadającym własny zespół). Grupa ponad 20 amatorów zawiązała się, by tworzyć muzealną kapelę popularyzującą muzykę ludową i tradycje regionu. Obecnie trwają intensywne próby, natomiast podczas imprezy będziemy rozdawać teksty pieśni, by zachęcić do śpiewania wszystkich przybyłych – informuje Paulina Cius-Górska dyrektor chorzowskiego skansenu.

Korowód kolędników i „Koncert Światła”

W skansenie zachęcają, by osoby, które chcą wziąć udział w korowodzie przebrali się za postacie występujące w tradycyjnych obchodach kolędniczych, czyli: pasterzy, kolędników, anioły i diabły, dziada czy niedźwiedzia. Można również przynieść ze sobą przedmioty związane z kolędowaniem – gwiazdę czy turonia, a także drobne instrumenty i dzwoneczki, które z pewnością przydadzą się podczas przemarszu. Najciekawsze i najlepiej przebrane osoby zostaną nagrodzone drobnymi upominkami.

Tegorocznej Śląskiej Wiliji w skansenie będzie towarzyszył także „Koncert Światła” – radosna opowieść o nadziei oczekiwania, który odbędzie się w w zabytkowym kościele ewangelickim z Bytomia Bobrka. Wystąpią: Dominika Kierpiec, Basia Pospieszalska, Natalia Tomecka, Rafał Kierpiec, Szymon Kamykowski i Szymon Madej. Projekt „Koncert Światła” to kolaż muzyki i przemyślanej gry świateł, co tworzy wyjątkową aurę, dając widowni niezwykłe przeżycia.

- „Koncert Światła” to spotkanie tradycji z nowoczesnością, energii młodych muzyków i historycznych melodii, to w końcu głębokie przeżycie duchowe. Składają się na niego polskie pieśni adwentowe, w których - zachowując oryginalne melodie - tradycja łączy się z nowoczesnym brzmieniem - piszą o wydarzeniu jego autorzy.

Spotkania z tradycją na Śląskiej Wiliji

Na Śląskiej Wiliji nie zabraknie także spotkań z tradycją, warsztatów rękodzieła, wspólnego śpiewania, przedstawienia obrzędów. Na scenie plenerowej skansenu wystąpią Prowokalni - grupa pasjonatów muzyki składająca się z zawodowych i uczących się wokalistów, zaś Marek Szołtysek opowie o Dzieciątku, betlyjce oraz znaczeniu choinki w naszej kulturze. Nie zabraknie oczywiście warsztatów, na których będzie można wykonać ozdoby świąteczne lub inne drobiazgi, które mogą stać się niezapomnianymi upominkami świątecznymi.

Wydarzeniu towarzyszył będzie Jarmark Bożonarodzeniowy z rękodziełem i gastronomią. Goście będą mogli kupić oryginalne prezenty pod choinkę czy wyjątkowe ozdoby świąteczne oraz zaopatrzyć się w przetwory i potrawy wigilijne na stoiskach z wędlinami, miodami, serami, ciastami i słodkimi wypiekami. Na miejscu będzie można spróbować potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich i miejskich oraz lokalnych gastronomów a także rozgrzać się grzanym winem czy gorąca kawą lub herbatą.

W trakcie wydarzenia wręczone zostaną również nagrody w konkursie etnograficzno-literackim „Oczami naszych pradziadków”. Przy kasie do skansenu stanie jak zwykle wóz z siankiem którego garść będzie można ze sobą zabrać i włożyć pod wigilijny obrus. Wydarzenie rozpocznie się 17 grudnia 2023 r., o godzinie 12.00, wcześniej bo na 10.00 zaproszeni są już handlowcy i gastronomowie.

Specjalna, limitowana pula 100 biletów – Śląsko Wilijo i Koncert Światła w cenie 40 zł dostępna jest w sprzedaży online oraz kasie muzeum.

Bilet wstępu na wydarzenie Śląsko Wilijo kosztuje: 20 zł – normalny, 12 zł – ulgowy, 5 zł – specjalny również do nabycia online i na miejscu.

Chorzowski Jarmark Bożonarodzeniowy 2023

Może Cię zainteresować:

Chorzowski Jarmark Bożonarodzeniowy 2023. Program wydarzenia

Autor: Redakcja

17/11/2023

Świąteczny ping pong w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Świąteczny ping-pong w Chorzowie. Trwają zapisy na turniej

Autor: Redakcja

06/12/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon