Śląskie Wesołe Miasteczko. Tak rodził się pierwszy w Polsce lunaparku

Śląskie Wesołe Miasteczko (teraz Legendia) ma już 63 lata. Pierwszy w Polsce lunapark został otwarty 12 września 1959 r. Zobaczcie na zdjęciach jak wyglądało to miejsce w początkach swojego istnienia.

Śląskie Wesołe Miasteczko zaczęto budować w roku 1956. Pierwsi goście odwiedzili ten pierwszy w Polsce lunapark 12 września 1959 roku. Nadal jednak było rozbudowywane o kolejne atrakcje, których. Rok później na 39 hektarach lunaparku było ich już 63. Wesołe Miasteczko cieszyło się ogromną popularnością. W dni pracujące było w stanie przyciągnąć kilka tysięcy klientów, w wolne od pracy - kilkadziesiąt.

Mamy fotografie zdjęcia makiety Śląskiego Wesołego Miasteczka, fotografie z jego budowy i pierwszych miesięcy jego działania, które wyszperaliśmy w Archiwum Państwowym w Katowicach. Widać tam m.in. wieżę dużych samolotów.

Diabelski Młyn tylko na makiecie

Natomiast tylko na makiecie projektowanego Wesołego Miasteczka ujrzymy jedno z najbardziej kultowych urządzeń lunaparku, jakim jest obecnie Diabelski Młyn. Jednak ta największa karuzela w Polsce (ma 40 metrów wysokości) stanęła w Wesołym Miasteczku dopiero w roku 1978.

Dzisiaj lunapark jest w rękach firmy ze Słowacji. Nazywa się Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko. Nowy inwestor ocalił kilkanaście zabytkowych już wręcz karuzel, na czele z Diabelskim Młynem, Dużymi Samolotami i filiżankami.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Planetarium Śląskie przed laty

Kosmiczna inwestycja. Początki Planetarium Śląskiego

Gospoda Parkowa w WP Ki W Archiwum Państwowe w Katowicach 01

Zanim powstał Park Śląski, była tam gospoda

Elka w 1976 r

„Elka” ma już 55 lat. Tak wyglądała stara kolejka

Kąpielisko "Fala" w czasach świetności

Kąpielisko "Fala" w czasach świetności. Zobaczcie zdjęcia

Park Śląski Kanał Regatowy i Duży Staw

Kanał Regatowy w Parku Śląskim na starych zdjęciach

Chorzów w serialu Daleko do szosy

Dawny Chorzów na kadrach z serialu „Daleko od szosy”

Legendia At Night

Legendia At Night