Dawny Chorzów na kadrach z serialu „Daleko od szosy”. Rynek bez estakady, schody przy Wolce czy dawny dworzec

Pamiętacie serial „Daleko od szosy” z 1976 r. Opowiada o losach Leszka Góreckiego, który pragnie się wyrwać ze wsi do miasta. Jeden z jego odcinków prawie w całości był kręcony w Chorzowie. Zobaczcie jak wtedy wyglądało miasto.

Chorzów pojawia się w drugim odcinku serialu, który nosi tytuł „Prawo jazdy”. Bohater opowieści, Leszek Górecki (zagrał go Krzysztof Stroiński), postanowił wyrwać się z rodzinnej wsi i przyjechał na Górny Śląsk.

Są schody przy Wolce...

W pierwszych kadrach widzimy pociąg wjeżdżający do miasta i nieistniejący już dziś budynek dworca. Później pojawiają się schody, którymi można było przejść z ul. Wolności na ul. Katowicką. Widać także wytop surówki w Hucie Kościuszko.

W serialu pojawia się także wyburzona zabudowa ul. Faski oraz chorzowski Rynek bez estakady. Nie mogło oczywiście zabraknąć Parku Śląskiego, wtedy oczywiście Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku.

...i stara "Elka"

Leszek zabiera swoją dziewczynę ze wsi na przejażdżkę kolejką „Elka”, a z góry podziwiają śląskie zoo. Są też kadry z tarasu restauracji „Przystań”. Wcześniej pojawią się także kadry ze Śląskiego Wesołego Miasteczka. Odcinek kończy się wyjazdem Leszka z Chorzowa, Wraca on do siebie na wieś, a później przenosi się do Łodzi.

Chorzów. Ulica Wolności.

Może Cię zainteresować:

Kiedyś było ładniej. Ulica Wolności w Chorzowie na starych zdjęciach i pocztówkach

Autor: Redakcja

31/05/2024

Chorzów Rynek 1960

Może Cię zainteresować:

Chorzowski rynek był piękny, ale… transport okazał się ważniejszy niż miasto

Autor: Redakcja

11/05/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon