Sentymentalna przejażdżka „Elką”. Parkowa kolejka na starych zdjęciach

Po kilkumiesięcznej przerwie znów kursuje „Elka” w Parku Śląski. Kolejka ruszyła w sobotę, 29 kwietnia 2023 r. To dobra okazja, by wybrać się na sentymentalną przejażdżkę i przypomnieć sobie jak wyglądała stara „Elka”. Zajrzyjcie do naszej galerii.

Kolejka „Elka” w swojej pierwotnej wersji działała od września 1967 r. Była to wówczas najdłuższa nizinna kolej linowa w Europie – jej długość wynosiła ponad 5,5 km, a trasa była podzielona na trzy odcinki. W tej formie kolejka funkcjonowała do 2005 r. Później, z powodu złego stanu technicznego, została zamknięta i rozebrana, Przerwa w działaniu kolejki trwała do września 2013 roku, kiedy oddano do użytku pierwszy odcinek nowej „Elki” – od Stadionu Śląskiego do Śląskiego Wesołego Miasteczka.

W przeciwieństwie do starej kolejki nowa „Elka” może kursować przez cały rok. Poza kanapami jest bowiem wyposażona w gondole. Przez ostanie kilka miesięcy była jednak wyłączona z użytkowania. Przerwa związana była z odbudową drugiego odcinka „Elki” – od Śląskiego Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego. Prace rozpoczęły się pod koniec 2022 r. i wtedy kolejka stanęła.

„Elka” znów kursuje nad Parkiem Śląskim

„Elka” ruszyła po przerwie w sobotę, 29 kwietnia 2023 r. Przez długi majowy weekend kursować będzie w godzinach 10.00 - 19.00, a następnie w dni powszechne, z wyjątkiem poniedziałków, w godzinach 10.00 – 18.00, a w weekendy w godzinach 10.00 – 19.00.

Dzieci do 3 lat mają przejazd bezpłatny. Dzieci i młodzież (od 3 do 16 lat), seniorzy powyżej 70 lat oraz niepełnosprawni za przejazd w jedną stronę muszą zapłacić 20 zł, w obie strony 25 zł. Dorośli za przejazd w jedną stronę 27 zł, w obie strony 35 zł.

Elka wraca w majówkę Kultowa kolejka znów pojedzie nad Parkiem Śląskim

Może Cię zainteresować:

„Elka” wraca w majówkę. Kultowa kolejka znów pojedzie nad Parkiem Śląskim

Autor: Maciej Poloczek

26/04/2023

Browar Przystań w Parku Śląskim wznawia działalność

Może Cię zainteresować:

Browar Przystań w Parku Śląskim wznawia działalność. Ponowne otwarcie w majówkę

Autor: Maciej Poloczek

24/04/2023

Postępy prac przy odbudowie drugiej linii Elki w Parku Śląskim

Może Cię zainteresować:

Postępy prac przy odbudowie drugiej linii „Elki” w Parku Śląskim

Autor: Maciej Poloczek

21/04/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon