Czysty socrealizm. Główne wejście do Parku Śląskiego na najstarszych fotografiach z samych początków WPKiW

Główne wejście było jedną z pierwszych inwestycji Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Powstając we wczesnych latach 50., musiało – siłą rzeczy – odzwierciedlać panujący wówczas trend w architekturze i sztuce. A był nim socrealizm.

Pierwsze główne wejście do WPKiW było prowizoryczne. Bramę tę widać np. na fotografii z 22 lipca 1952 roku. Park dopiero powstawał. Trwało zalesianie i budowa pierwszych obiektów. Niejeden z tych dziś klasycznych jeszcze nie istniał. Nie było Stadionu Śląskiego, Planetarium ani kąpieliska „Fala”, nie wspominając już o zoo czy Wesołym Miasteczku.

Niemniej park był już terenem rekreacyjnym. Ludzie przybywali tu spacerować, popływać łódką po stawie, posilić się w Gospodzie Parkowej, przychodzili też na koncerty i potańcówki w Kręgach Tanecznych. Ale jeszcze na 22 lipca 1952 wchodzili do parku przez drewnianą bramę. To miało jednak ulec zmianie.

Obywatele Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej mają prawo do wypoczynku

Już niebawem przedstawiciele ludu pracującego wkraczając do parku, mogli dowiedzieć się, czemu zawdzięczają tę możliwość. Informowały o tym wyryte na ustawionych tam strzelistych pylonach artykuły Konstytucji PRL:

Obywatele Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej mają prawo do korzystania ze zdobyczy kultury i do twórczego udziału w rozwoju kultury narodowej
Obywatele Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej mają prawo do wypoczynku

Epoka epoką, a stalinowska konstytucja konstytucją (pożegnaliśmy ją ozięble), niemniej można docenić zamysł i krztynę zawartej w nim poezji. Wiedzieliście, że nazwa Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku nawiązywała do konstytucji?

Prócz cytatów pylony przyozdobiono reliefami, wyobrażającymi (chyba) sojusz robotniczo-chłopski. A także piastowskimi orłami. Szerokie schody, masywne donice na kwiaty i grube łańcuchy (czemu łańcuchy? Trochę dwuznaczne i przez to cokolwiek ryzykowne przesłanie) dopełniały całości założenia, którego projektantem był Wojciech Migocki.

Socrealizm w Parku Śląskim

Socrealizm w Parku Śląskim to nie tylko jego główne wejście. Znajdziemy go tam więcej, np. w postaci dwóch pawilonów przy bramie zoo (w jednym z nich mieszczą się kasy, w drugim klubokawiarnia Rebel Garden Cafe). Elementów socrealistycznych doszukamy się też w planetarium, były także na Stadionie Śląskim. W parku nadal stoi sporo socrealistycznych rzeźb, jak np. Hutnik (obecnie przed nieczynną restauracją Parkową), Górnik (przy alei Gwiazd) oraz Górnicy (w pobliżu wschodniego końca Promenady Generała Jerzego Ziętka, a poprzednio przy Stadionie Śląskim).

Sentymentalna przejażdżka Elką

Może Cię zainteresować:

Sentymentalna przejażdżka „Elką”. Parkowa kolejka na starych zdjęciach

Autor: Redakcja

05/12/2023

Park slaski kanal regatowy

Może Cię zainteresować:

Kanał Regatowy i Ośrodek Sportów Wodnych w Parku Śląskim na starych zdjęciach

Autor: Redakcja

30/03/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon