Rondo Praw Kobiet w Chorzowie uroczyście otwarte

Oficjalnie istnieje już od kilku miesięcy, ale w środę, 15 marca 2023 r., uroczyście nadano mu nazwę. W Chorzowie jest Rondo Praw Kobiet.

Rondo Praw Kobiet w Chorzowie znajduje się przy ul. Nomiarki, tuż przy granicy ze Świętochłowicami i Drogowej Trasie Średnicowej. Ta nazwa to pomysł Elżbiety Czerepowickiej, lokalnej aktywistki, która zainicjowała zbiórkę podpisów pod petycją w tej sprawie. Petycja trafiła do Rady Miasta Chorzów, a w październiku 2022 r. większość z nich poparła tę inicjatywę.

- Mam tak piękny dzień, aż mi się chce skakać z radości. To jest takie fajne miejsce. Tam tyle ludzi wjeżdża do Chorzowa i wyjeżdża z miasta – mówiła wtedy redakcji CHORZOWSKI.PL Elżbieta Czerepowicka.

Rondo Praw Kobiet w Chorzowie. Radni PiS byli przeciw

W uzasadnieniu do uchwały w tej sprawie tłumaczono, że nadanie nazwy Rondo Praw Kobiet to symboliczny akt upamiętniający trud każdej z mieszkanek Chorzowa w walce o równouprawnienie kobiet i mężczyzn oraz przypomnienie lokalnej społeczności, że prawa człowieka i obywatela w ogóle, a prawa kobiet w szczególności, nie są czymś danym raz na zawsze - są czymś, co można stracić, jeżeli o ich obronę nie będzie się upominać świadome społeczeństwo obywatelskie.

Chorzowscy radni w sprawie Ronda Praw Kobiet nie byli zgodni. Tomasz Piechuch, wybrany z listy Prawa i Sprawiedliwości, zaproponował nazwę Rondo Praw Kobiet i Dzieci Nienarodzonych. Jego propozycja przepadła w głosowaniu, a za Rondem Praw Kobiet było 17 radnych z Koalicji Obywatelskiej. Radni PiS byli przeciw lub wstrzymali się od głosu.

Rondo Praw Kobiet w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Radni podjęli decyzję. W Chorzowie będzie Rondo Praw Kobiet

Autor: Maciej Poloczek

27/10/2022

Chorzowscy radni za budową osiedla przy Parku Śląskim

Może Cię zainteresować:

Protesty nic nie dały. Radni za budową osiedla przy Parku Śląskim

Autor: Maciej Poloczek

09/03/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon