Radny Jacek Nowak wycięty z Rady Muzeum w Chorzowie. Zdecydowała polityka?

Rada Miasta Chorzów powołała nową Radę Muzeum w Chorzowie. Troje z dziewięciu jej członków, spośród swojego grona, wskazują miejscy radni. Od kilkunastu lat zasiadał w niej m.in. Jacek Nowak, z klubu PiS, ale tym razem nie został wybrany. Radny Nowak sugeruje, że zdecydowała polityka, a nie względy merytoryczne.

Nowak

Nowa Rada Muzeum w Chorzowie miała zostać powołana już w marcu, ale ze względów formalnych projekt uchwały w tej sprawie zdjęto z porządku obrad. Wśród zaproponowanych osób nie znalazła się kandydatura radnego Jacka Nowaka, który zasiadał w radzie od kilku kadencji. Byłem bardzo zdziwiony - stwierdził radny Nowak.

- Przez lata nieprzerwanie angażowałem się w działania na rzecz chorzowskiego muzealnictwa. Choć nie jestem z wykształcenia muzealnikiem ani historykiem, to moją pasję kolekcjonerską a także doświadczenie samorządowe starałem się wykorzystać w pracy na rzecz naszego Muzeum – napisał w mediach społecznościowych radny Jacek Nowak.

Jacek Nowak twierdzi, że w prywatnych rozmowach prosił radnych PO, by zagłosowali za jego kandydaturą i usłyszał od nich, że z racji jego pasji kolekcjonerskiej i długoletniego doświadczenia w samorządzie to oczywiste.

Wcześniej pisaliśmy:

Nowa Rada Muzeum w Chorzowie. Kto wchodzi w jej skład?

Sprawa powołania nowej Rady Muzeum w Chorzowie po raz kolejny stanęła na sesji 22 kwietnia. W projekcie uchwały wśród kandydatów wskazywanych przez Radę Miasta znów nie znalazł się Jacek Nowak. Byli tylko: Waldemar Kołodziej (z klubu KO), Sebastian Matyjaszczyk (z klubu PiS) i Aleksandra Zimnik (z klubu KO).

Jacek Nowak: Moje doświadczenie i nawyk zadawania niewygodnych pytań stanowi zagrożenie

Kandydaturę Jacka Nowaka podczas sesji Rady Miasta zgłosił przewodniczący klubu PiS Grzegorz Nowak. W głosowaniu nie uzyskała ona jednak wystarczającego poparcia. Za było tylko sześcioro radnych z klubu PiS, a pozostali nie wzięli udziału w głosowaniu.

- Czemu tak się stało? Dla mnie odpowiedź jest jedna – PO wprowadziło w tej sprawie dyscyplinę głosowania. I tu rodzi się pytanie, czy ktoś (Pan Prezydent?) chciał mi udowodnić, że osoby zadające niewygodne pytania (nie tylko w temacie Muzeum) nie będą powołane nawet do Rady Muzeum czy też w najbliższym czasie w naszym Muzeum, które łączy się z Muzeum Hutnictwa, będą się działy rzeczy, o których nie ma się zbyt wiele mówić, a moje doświadczenie i nawyk zadawania niewygodnych pytań stanowi jakieś zagrożenie… Trochę mi przykro, ale trudno – napisał radny Nowak.

Ostatecznie w skład nowej Rady Muzeum w Chorzowie, z ramienia Rady Miasta Chorzów, wchodzą: Waldemar Kołodziej, Sebastian Matyjaszczyk i Aleksandra Zimnik.


fot. FB/Jacek Nowak

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon