Radni PiS z Chorzowa nie poparli uchwały sprzeciwiającej się pracom w Żabich Dołach

Rada Miasta Chorzów przyjęła w czwartek, 25 maja 2023 r., uchwałę o wyrażeniu wobec planowanych prac na terenie Żabich Dołów. Jednak nie wszyscy radni głosowali za jej przyjęciem. Część członków Prawa i Sprawiedliwości była innego zdania.

fot. Daniel Lekszycki
Radni Pi S nie poparli uchwały sprzeciwiające się pracom w Żabich Dołach

Przypomnijmy, że firma JK Technology z Bytomia chce rozebrać nasyp kolejowy na terenie Żabich Dołów, by odzyskać z niego kruszywo. Zamiar wykonania robót budowlanych firma zgłosiła w Urzędzie Miasta Chorzów już w czerwcu 2022 r. Prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala, dwukrotnie wniósł sprzeciw wobec tego zgłoszenia, a wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek, dwukrotnie ten sprzeciw uchylił. Tym samym dał „zielone światło” na takie prace.

Plany rozbiórki nasypu w Żabich Dołach wzbudziły społeczny sprzeciw

Plany inwestora wzbudziły ogromny społeczny sprzeciw, a władze Chorzowa złożyły skargę na decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Ostatecznie wojewoda śląski zdecydował o wznowieniu postępowania administracyjnego w sprawie wydanej decyzji, bo „w sprawie pojawiły się nowe okoliczności, na które wskazała wizja lokalna Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego”.

Już w połowie maja, na nadzwyczajnej sesji, Rada Miejska w Bytomiu podjęła uchwałę sprzeciwiającą się pracom planowanym w Żabich Dołach. W czwartek, 25 maja 2023 r., chorzowska Rada Miasta przyjęła uchwałę „w sprawie złożenia oświadczenia o wyrażeniu sprzeciwu wobec realizacji prac budowlanych polegających na rozbiórce nasypu kolejowego na terenie Zespołu Przyrodniczo - Krajobrazowego "Żabie Doły" w Chorzowie”.

- Rada Miasta Chorzów oświadcza, że wyraża sprzeciw wobec działań Wojewody Śląskiego zezwalających na realizację prac budowlanych i rozbiórkowych na terenie Zespołu Przyrodniczo - Krajobrazowego „Żabie Doły" w Chorzowie – czytamy w uchwale.

Radni PiS przeciw, bo w uchwale jest o wojewodzie z PiS

Jej treść nie spodobała się radnym Prawa i Sprawiedliwości. Jacek Nowak, z klubu PiS, złożył wniosek o zmianę jej treści. Zamiast wyrażeniu sprzeciwu „wobec działań Wojewody Śląskiego zezwalających...”, chciał by był to sprzeciw „wobec wszelkich działań zmierzających…”. Ta poprawka przepadła w głosowaniu.

Ostatecznie za przyjęciem uchwały było 19 radnych, głównie z klubu Koalicji Obywatelskiej. Przeciw głosowała dwójka radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości – Bernadeta Biskup i Grzegorz Krzak, a Sebastian Matyjaszczyk wstrzymał się od głosu. Co ciekawe radny Jacek Nowak, który zgłosił poprawkę, głosował za przyjęciem uchwały w pierwotnej brzmieniu. Jako jedyny z klubu PiS.

Uchwała wyrażająca sprzeciw wobec prac w Żabich Dołach ma trafić do wojewody śląskiego, premiera, prezydentów Bytomia i Piekar Śląskich, Regionalnej i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Żabie Doły

Może Cię zainteresować:

Gdyby nie społeczna mobilizacja, koparki niszczyłyby dziś Żabie Doły. To przykład, jak patrzeć na ręce politykom

Autor: Maciej Poloczek

21/05/2023

Demonstracja w obronie Żabich Dołów

Może Cię zainteresować:

Wojewodo rozbierz się sam! Demonstracja w obronie Żabich Dołów

Autor: Maciej Poloczek

11/05/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon