Radni PiS z Chorzowa nie poparli uchwały sprzeciwiającej się pracom w Żabich Dołach

Rada Miasta Chorzów przyjęła w czwartek, 25 maja 2023 r., uchwałę o wyrażeniu wobec planowanych prac na terenie Żabich Dołów. Jednak nie wszyscy radni głosowali za jej przyjęciem. Część członków Prawa i Sprawiedliwości była innego zdania.

fot. Daniel Lekszycki
Radni Pi S nie poparli uchwały sprzeciwiające się pracom w Żabich Dołach

Przypomnijmy, że firma JK Technology z Bytomia chce rozebrać nasyp kolejowy na terenie Żabich Dołów, by odzyskać z niego kruszywo. Zamiar wykonania robót budowlanych firma zgłosiła w Urzędzie Miasta Chorzów już w czerwcu 2022 r. Prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala, dwukrotnie wniósł sprzeciw wobec tego zgłoszenia, a wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek, dwukrotnie ten sprzeciw uchylił. Tym samym dał „zielone światło” na takie prace.

Plany rozbiórki nasypu w Żabich Dołach wzbudziły społeczny sprzeciw

Plany inwestora wzbudziły ogromny społeczny sprzeciw, a władze Chorzowa złożyły skargę na decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Ostatecznie wojewoda śląski zdecydował o wznowieniu postępowania administracyjnego w sprawie wydanej decyzji, bo „w sprawie pojawiły się nowe okoliczności, na które wskazała wizja lokalna Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego”.

Już w połowie maja, na nadzwyczajnej sesji, Rada Miejska w Bytomiu podjęła uchwałę sprzeciwiającą się pracom planowanym w Żabich Dołach. W czwartek, 25 maja 2023 r., chorzowska Rada Miasta przyjęła uchwałę „w sprawie złożenia oświadczenia o wyrażeniu sprzeciwu wobec realizacji prac budowlanych polegających na rozbiórce nasypu kolejowego na terenie Zespołu Przyrodniczo - Krajobrazowego "Żabie Doły" w Chorzowie”.

- Rada Miasta Chorzów oświadcza, że wyraża sprzeciw wobec działań Wojewody Śląskiego zezwalających na realizację prac budowlanych i rozbiórkowych na terenie Zespołu Przyrodniczo - Krajobrazowego „Żabie Doły" w Chorzowie – czytamy w uchwale.

Radni PiS przeciw, bo w uchwale jest o wojewodzie z PiS

Jej treść nie spodobała się radnym Prawa i Sprawiedliwości. Jacek Nowak, z klubu PiS, złożył wniosek o zmianę jej treści. Zamiast wyrażeniu sprzeciwu „wobec działań Wojewody Śląskiego zezwalających...”, chciał by był to sprzeciw „wobec wszelkich działań zmierzających…”. Ta poprawka przepadła w głosowaniu.

Ostatecznie za przyjęciem uchwały było 19 radnych, głównie z klubu Koalicji Obywatelskiej. Przeciw głosowała dwójka radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości – Bernadeta Biskup i Grzegorz Krzak, a Sebastian Matyjaszczyk wstrzymał się od głosu. Co ciekawe radny Jacek Nowak, który zgłosił poprawkę, głosował za przyjęciem uchwały w pierwotnej brzmieniu. Jako jedyny z klubu PiS.

Uchwała wyrażająca sprzeciw wobec prac w Żabich Dołach ma trafić do wojewody śląskiego, premiera, prezydentów Bytomia i Piekar Śląskich, Regionalnej i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Żabie Doły

Może Cię zainteresować:

Gdyby nie społeczna mobilizacja, koparki niszczyłyby dziś Żabie Doły. To przykład, jak patrzeć na ręce politykom

Autor: Maciej Poloczek

21/05/2023

Demonstracja w obronie Żabich Dołów

Może Cię zainteresować:

Wojewodo rozbierz się sam! Demonstracja w obronie Żabich Dołów

Autor: Maciej Poloczek

11/05/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wizualizacja nowego stadionu Ruchu Chorzów

Czas na „męskie decyzje” w sprawie stadionu Ruchu Chorzów?

Kołodziej przew RM

Przew. Rady Miasta o podwyżkach dla radnych i prezydenta

Andrzej Kotala

Absolutorium dla prezydenta Andrzeja Kotali

Decyzja wojewody ws Żabich Dołów to błąd urzędniczy

Decyzja wojewody ws. Żabich Dołów to „błąd urzędniczy”?

Ruszy budowa stadionu Ruchu Chorzów Kotala spotkał się z Morawieckim

Nowy stadion dla Ruchu Chorzów. Rząd ma dołożyć do budowy

Urząd Miasta Chorzów

Wypłata dodatku węglowego w Chorzowie jednak przyspieszy

IRRS

Powołano Instytut Rozwoju Regionalnego Silesia....