Przeprowadzki i książkomat. Planowane zmiany w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chorzowie

Miejską Bibliotekę Publiczną w Chorzowie czekają duże zmiany. W planach jest przeniesienie Biblioteki Centralnej oraz jednej z filii, a zamiast kolejnej stanie książkomat.

Biblioteka chorzow

Władze Chorzowa planują zmiany w funkcjonowaniu Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na najbliższej sesji Rady Miasta Chorzów miejscy rajcy zajmą się trzema związanymi z tym projektami uchwał. Jedna z nich dotyczy zmiany siedziby Biblioteki Centralnej, kolejna przeniesienia filii w Chorzowie Batorym, a ostatnia likwidacji filii w Maciejkowicach i zastąpienia jej książkomatem.

Główna siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie na Klimzowcu

Główna siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie od ponad 70 lat znajduje się w kamienicy w centrum miasta, przy ul. Sobieskiego 8. W uzasadnieniu uchwały dotyczącej jej przeniesienia czytamy m.in., że konieczny jest tam remont generalny, który wymusi wyłączenie instytucji z pracy. Wskazuje się również na drewniane stropy, które ograniczają rozmieszczenie ciężkich regałów z książkami oraz brak windy, co ogranicza dostęp do biblioteki dla osób niepełnosprawnych.

- Całokształt mankamentów technicznych i wizerunkowych siedziby centralnej MBP stawia naszą instytucję w pozycji mało atrakcyjnej dla czytelników. Aktualnie instytucje kultury zmuszone są do podnoszenia standardów pracy, oferty kulturalnej, a także standardów lokalowych – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Rozwiązaniem jest generalny remont obecnej siedziby lub przeniesienie biblioteki w nowe miejsce. Wskazano pawilon przy ul. Ryszki 11b i 17 na Klimzowcu, który byłby przedłużeniem działającej tam filii MBP. Według władz Chorzowa adaptacja tych pomieszczeń będzie tańsza od remontu aktualnie zajmowanej kamienicy.

Znajdująca się na Klimzowcu filia miałaby być połączona z Bibliotekę Centralną. W planach jest także utworzenie tam wielofunkcyjnej sali konferencyjnej oraz sali multimedialnej z wypożyczalnią audiobooków i gier planszowych.

Zmiana siedziby filii biblioteki w Chorzowie Batorym

Planowane jest także przeniesienie filii nr 9 MBP w Chorzowie, która znajduje się przy ul. Bolesława Prusa 7. Trzy lata temu zmienił się właściciel tej nieruchomości, a pomieszczenia biblioteki zostały przeniesione i znacznie zmniejszyła się ich powierzchnia. To odbiło się na statystykach filii. Na nową siedzibę filii wybrano pawilon przy ul. Stefana Batorego 66.

- Lokal posiada 200 metrów kwadratowych i poza przeniesieniem dotychczasowej działalności filii stworzy możliwość prowadzenia statutowych działań instytucji pod kątem organizacji lekcji bibliotecznych, zajęć dla grup dzieci czy innych spotkań – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Zamiast filii w Maciejkowicach będzie książkomat

Zlikwidowana ma być filia nr 1 MBP, która znajdowała się przy ul. Głównej 21 w Maciejkowicach. Jej działalność została zawieszona trzy lata temu, gdy umowę najmu pomieszczenia wypowiedziała Szkoła Podstawowa nr 25, gdzie prowadzona była działalność biblioteki. Wcześniej – jak podają władze miasta – był tam niski poziom wypożyczeń.

- Biorąc pod uwagę niewielką liczbę czytelników korzystających z usług filii, likwidacja oraz instalacja w jej miejsce książkomatu jest jedynym słusznym rozwiązaniem – czytamy w uzasadnieniu do projektu tej uchwały.

Książkomat ma zostać usytuowany na tarasie wejściowym do Szkoły Podstawowej nr 25 w Chorzowie.

fot. FB/Miejska Biblioteka Publiczna w Chorzowie

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon