Przeprowadzki i książkomat. Planowane zmiany w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chorzowie

Biblioteka chorzow

Miejską Bibliotekę Publiczną w Chorzowie czekają duże zmiany. W planach jest przeniesienie Biblioteki Centralnej oraz jednej z filii, a zamiast kolejnej stanie książkomat.

Władze Chorzowa planują zmiany w funkcjonowaniu Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na najbliższej sesji Rady Miasta Chorzów miejscy rajcy zajmą się trzema związanymi z tym projektami uchwał. Jedna z nich dotyczy zmiany siedziby Biblioteki Centralnej, kolejna przeniesienia filii w Chorzowie Batorym, a ostatnia likwidacji filii w Maciejkowicach i zastąpienia jej książkomatem.

Główna siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie na Klimzowcu

Główna siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie od ponad 70 lat znajduje się w kamienicy w centrum miasta, przy ul. Sobieskiego 8. W uzasadnieniu uchwały dotyczącej jej przeniesienia czytamy m.in., że konieczny jest tam remont generalny, który wymusi wyłączenie instytucji z pracy. Wskazuje się również na drewniane stropy, które ograniczają rozmieszczenie ciężkich regałów z książkami oraz brak windy, co ogranicza dostęp do biblioteki dla osób niepełnosprawnych.

- Całokształt mankamentów technicznych i wizerunkowych siedziby centralnej MBP stawia naszą instytucję w pozycji mało atrakcyjnej dla czytelników. Aktualnie instytucje kultury zmuszone są do podnoszenia standardów pracy, oferty kulturalnej, a także standardów lokalowych – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Rozwiązaniem jest generalny remont obecnej siedziby lub przeniesienie biblioteki w nowe miejsce. Wskazano pawilon przy ul. Ryszki 11b i 17 na Klimzowcu, który byłby przedłużeniem działającej tam filii MBP. Według władz Chorzowa adaptacja tych pomieszczeń będzie tańsza od remontu aktualnie zajmowanej kamienicy.

Znajdująca się na Klimzowcu filia miałaby być połączona z Bibliotekę Centralną. W planach jest także utworzenie tam wielofunkcyjnej sali konferencyjnej oraz sali multimedialnej z wypożyczalnią audiobooków i gier planszowych.

Zmiana siedziby filii biblioteki w Chorzowie Batorym

Planowane jest także przeniesienie filii nr 9 MBP w Chorzowie, która znajduje się przy ul. Bolesława Prusa 7. Trzy lata temu zmienił się właściciel tej nieruchomości, a pomieszczenia biblioteki zostały przeniesione i znacznie zmniejszyła się ich powierzchnia. To odbiło się na statystykach filii. Na nową siedzibę filii wybrano pawilon przy ul. Stefana Batorego 66.

- Lokal posiada 200 metrów kwadratowych i poza przeniesieniem dotychczasowej działalności filii stworzy możliwość prowadzenia statutowych działań instytucji pod kątem organizacji lekcji bibliotecznych, zajęć dla grup dzieci czy innych spotkań – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Zamiast filii w Maciejkowicach będzie książkomat

Zlikwidowana ma być filia nr 1 MBP, która znajdowała się przy ul. Głównej 21 w Maciejkowicach. Jej działalność została zawieszona trzy lata temu, gdy umowę najmu pomieszczenia wypowiedziała Szkoła Podstawowa nr 25, gdzie prowadzona była działalność biblioteki. Wcześniej – jak podają władze miasta – był tam niski poziom wypożyczeń.

- Biorąc pod uwagę niewielką liczbę czytelników korzystających z usług filii, likwidacja oraz instalacja w jej miejsce książkomatu jest jedynym słusznym rozwiązaniem – czytamy w uzasadnieniu do projektu tej uchwały.

Książkomat ma zostać usytuowany na tarasie wejściowym do Szkoły Podstawowej nr 25 w Chorzowie.

fot. FB/Miejska Biblioteka Publiczna w Chorzowie

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Książkomat

W Maciejkowicach książki dostępne są całą dobę

Chorzów biblioteka

Filia biblioteki do likwidacji

Chorzów Szpitalna

Ruchliwe przejście dla pieszych zostanie przebudowane

Dlon pomnik chorzow

Pomnik poświęcony więźniom podobozu Bismarckhütte

Pomidory

Balkonowy Jarzyniok w MDK Batory

Chorzow batory tesco

Koniec Tesco w Chorzowie. Jest zgoda na przejęcie sieci...

Chorzów Kurta Aldera

Zamkną ulicę w Chorzowie Batorym