Przed Stadionem Śląskim stanął pomnik Kamili Skolimowskiej. Wybitna lekkoatletka zmarła 15 lat temu

Przed Stadionem Śląskim stanął pomnik Kamili Skolimowskiej. Wybitna lekkoatletka zmarła 15 lat temu, 18 lutego 2009 r.

Pomnik Kamili Skolimowskiej

W piątek 16 lutego 2024 r. przed Stadionem Śląskim odsłonięto pomnik Kamili Skolimowskiej. W wydarzeniu wzięli udział m.in. rodzice Kamili, dyrektor Stadionu Śląskiego Adam Strzyżewski i marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Pomnik z brązu waży około 120 kg. Przedstawia Kamilę Skolimowską stojącą na podium z medalem olimpijskim. To nawiązanie do igrzysk olimpijskich w Sydney z 2000 r., z których Skolimowska wróciła ze złotym medalem.

- Pomnik stanowi hołd dla wybitnej lekkoatletki, złotej medalistki olimpijskiej, którą straciliśmy 15 lat temu. Stanie się inspiracją dla młodych pokoleń, przypominając im o niezłomności i pasji, jakie prowadziły Kamilę do sportowych sukcesów. Jego obecność ma zachęcać młodych sportowców do ciężkiej pracy i dążenia do realizacji własnych marzeń, podobnie jak zrobiła to Kamila, zostawiając po sobie trwały ślad w historii polskiego sportu.

15. rocznica śmierci złotej medalistki

Kamila Skolimowska zmarła niespodziewanie 18 lutego 2009 r. w czasie zgrupowania polskich lekkoatletów w Portugalii. Mimo godzinnej reanimacji, lekarzom nie udało się jej uratować. Przyczyną śmierci okazał się zator tętnicy płucnej. Skolimowska została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2010 r. została patronką Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Bytomiu. Pomnik przed Stadionem Śląskim to kolejna forma upamiętnienia zasłużonej lekkoatletki.

Pogrzeb Władysława Kłoczki

Może Cię zainteresować:

Bytom pożegnał Władysława Kłoczkę. "Pozostanie na zawsze w naszej pamięci i w naszych sercach"

Autor: Urszula Gołkowska

18/02/2024

Chorzów Wolności 1908

Może Cię zainteresować:

Kiedyś było ładniej. Ulica Wolności w Chorzowie na starych zdjęciach i pocztówkach

Autor: Redakcja

14/02/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon