Premier Morawiecki na stadionie Ruchu Chorzów. „Praktycznie wkrótce” ponad 100 mln na budowę nowego

Premier Mateusz Morawiecki ponad pół roku temu obiecał, że z publicznych pieniędzy dołoży 100 mln złotych do budowy nowego stadionu Ruchu Chorzów. W czwartek, 12 października 2023 r., na trzy dni przed wyborami parlamentarnymi, przyjechał na stadion przy Cichej 6 w Chorzowie, by powiedzieć, że „praktycznie wkrótce” pieniądze zostaną przekazane. Na konferencji nie było nikogo z władz miasta, choć to do miasta należy stadion.

fot. FB/Mateusz Morawiecki
Premier Morawiecki na stadionie Ruchu Chorzów Praktycznie wkrótce ponad 100 mln na budowę nowego

Pieniądze na nowy stadion Ruchu Chorzów premier Mateusz Morawiecki obiecał w kwietniu 2023 r. Ostatecznie klub musiał się zgłosić do konkursu - „Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu sportowym”. W poniedziałek, 9 października 2023 r., Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło listę inwestycji zakwalifikowanych do dofinansowania, choć najpierw była mowa tylko o "wstępnie zakwalifikowanych".

Pieniądze na nowy stadion Ruchu Chorzów mają zostać przekazane „praktycznie wkrótce”

Wśród inwestycji na ministerialnej liście znalazła się budowa nowego stadionu przy Cichej 6, z kwotą dofinansowanie blisko 104 mln zł. W czwartek, 12 października 2023 r. (na trzy dni przed wyborami parlamentarnymi) z potwierdzeniem tej informacji przyjechał do Chorzowa premier Mateusz Morawiecki.

- Mamy dzisiaj podjętą decyzję o przekazaniu, praktycznie wkrótce, ponad 100 mln zł na budowę tego pięknego, nowego stadionu (…) Żeby wszyscy kibice, wszyscy mieszkańcy Chorzowa, którzy kibicują Ruchowi mogli to swoje „Ino Ruch” powiedzieć. I żeby ta wielka legenda polskiego futbolu znowu mogła dojść na szczyty (…) a kibice mogli się cieszyć tym najpiękniejszym sportem, żeby ta radość tutaj zagrzewała do boju – zaznaczył premier.

W konferencji na stadionie wzięli także udział przedstawiciele kibiców Ruchu Chorzów, w tym Szymon Michałek. To po spotkaniu z nim premier Morawiecki obiecał pieniądze na nowy stadion.

- Głęboko wierzyłem od zawsze, że stadion Ruchu Chorzów powstanie, tylko musieliśmy znaleźć odpowiednich ludzi, w odpowiednim miejscu i czasie, którzy zdecydowaliby się na odważne kroki w kierunku budowy tego stadionu (…) Kibice Ruchu są sympatykami różnych ugrupowań. My nie chcemy tutaj robić żadnego wiecu politycznego, chcemy tylko, żeby ten stadion powstał – Szymon Michałek.

Na konferencji przy Cichej nie było przedstawicieli władz Chorzowa

Na Cichej 6 obecny był także Marcin Mańka, przewodniczący Rady Nadzorczej Ruchu Chorzów i prezes firmy ADM Serwis, która będzie odpowiedzialna za budowę stadionu. Mówił, że pod koniec 2023 r. lub na początku 2024 r. ma zostać ogłoszony przetarg na generalnego wykonawcę. Podziękował także premierowi Morawieckiemu za zaangażowanie w pomoc klubowi oraz kibicom, którzy – jak stwierdził – dołożyli swój kamyczek do budowy. Na konferencji nie było jednak nikogo z władz miasta, choć to do miasta należy stadion.

- Obiekt jest zarządzany przez spółkę ADM Serwis i gospodarz był na miejscu – powiedział portalowi CHORZOWSKI.PL Łukasz Adamczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Chorzów.

Koszt budowy nowego stadionu przy Cichej 6 oszacowano na niecałe 250 mln zł, a widownia ma pomieścić 16 tys. osób. Rada Miasta Chorzów w Wieloletniej Prognozie Finansowej, jako koszt po stronie miasta, zapisała ponad 395 mln zł na okres 18 lat. Ta kwota obejmuje zabezpieczenie spłaty kredytu, zabezpieczenie środków na funkcjonowanie stadionu i trwałości projektu, VAT od nakładów inwestycyjnych oraz koszty związane z przygotowaniem i zarządzeniem procesem inwestycyjnym. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w 2024 r. może się rozpocząć budowa nowego stadionu Niebieskich. Wtedy mógłby być gotowy w 2027 r.

Wizualizacja nowego stadionu Ruchu Chorzów

Może Cię zainteresować:

"Wstępnie" przyznano pieniądze na stadion Ruchu Chorzów

Autor: Patryk Osadnik

09/10/2023

Nowy stadion Ruchu Chorzów Do ministerstwa wysłano wniosek o dotację

Może Cię zainteresować:

Wniosek o dotację na nowy stadion Ruchu Chorzów wysłany do Ministerstwa Sportu

Autor: Maciej Poloczek

27/06/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon