Prawo jazdy kupione przez internet i „na bani” za kierownicą

Słuchając kierowców można się dowiedzieć, że po drogach jeździ sporo osób, które prawo jazdy znalazły w chipsach. Są też tacy, którzy kupują takie przez internet i w dodatku jeżdżą po pijaku. Jeden z takich delikwentów wpadł w ręce chorzowskiej drogówki.

We wtorek, 11 kwietnia 2023 r., policjanci ze śląskiej drogówki prowadzili wzmożone działania „trzeźwość”. W końcu to pierwszy dzień po długim świątecznym weekendzie. W ręce mundurowych z Chorzowa wpadło trzech kierowców po alkoholu.

Kierowca próbował uciekać

U dwóch mężczyzn badanie alkomatem wykazało ponad 0,6 promila w wydychanym powietrzu. Oboje stracili prawo jazdy. Z trzecim było ciekawiej. To mieszkaniec Lędzin, w wieku 42 lat, który na widok policjantów prowadzących kontrolę trzeźwości nagle zawrócił. Mundurowi ruszyli za nim.

- Po kilku kilometrach, gdy kierowca Audi widział, że nie ucieknie, zatrzymał się na poboczu. Badanie alkomatem wskazało, że znajduje się w stanie po użyciu alkoholu. To jednak nie koniec jego problemów. W trakcie kontroli mężczyzna dał policjantom zakupione w internecie podrobione prawo jazdy – informuje mł. asp. Karol Kolaczek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie.

Stan po użyciu i stan nietrzeźwości

Cała trójka odpowie przed sądem. Policjanci przypominają, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może być wykroczeniem lub przestępstwem, w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie kierowcy. W myśl prawa wyróżnić można dwa poziomy stężenia alkoholu tj. stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości, które są traktowane kolejno jako wykroczenie oraz przestępstwo.

- Wykroczenie zgodnie z art. 87 Ustawy Kodeks Wykroczeń ujawnione zostaje u kierowców, którzy w 1 dm3 wydychanego powietrza mają od 0,1 do 0,25 mg alkoholu. Jest to stan po użyciu alkoholu, a kierujący podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. W przypadku art. 178a Ustawy Kodeks Karny, stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu przekracza 0,25 mg na 1 dm3. Kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 – zaznaczają mundurowi.

W obu przypadkach orzeka się sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Podobne konsekwencje czekają kierowców, którzy wsiadają za kierownicę swoich pojazdów, będąc pod wpływem narkotyków.

Policja

Może Cię zainteresować:

Policjanci z Chorzowa rozbili gang sklepowych złodziei

Autor: Redakcja

11/04/2023

Potrącenie Chorzów

Może Cię zainteresować:

Na czerwonym świetle piesza wbiegła na jezdnię. I wpadła na samochód. Skończyło się na policyjnym mandacie, ale mogło znacznie gorzej

Autor: Michał Wroński

09/04/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon