Poznaj „Sekrety Chorzowa”. Spotkania z autorem książki

Czy wiecie, że w Chorzowie była fabryka samolotów? A sam Chorzów mógł nosić nazwę Grażyn? No i na cześć jakiego naukowca urodzonego w tym mieście nazwano jeden z kraterów na księżycu? To tylko część ciekawostek, które zawarte są w książce „Sekrety Chorzowa”. W piątek i sobotę (21 i 22 października 2022 r.) odbędą się spotkania z jej autorem, Wojciechem Dingesem.

Sekrety Chorzowa

„Sekrety Chorzowa” to literacki debiut Wojciecha Dingesa – chorzowianina, który zawodowo zajmuje się… transportem. Książka zawiera wiele ciekawostek związanych z miastem, które z pewnością nie są znane wszystkim mieszkańcom.

Niektóre historie zaskoczyły nawet autora książki

W wywiadzie dla portalu ŚLĄZAG Wojciech Dinges podkreślał, że niektóre wątki wypłynęło dopiero w trakcie pracy nad książką – to np. rozdział o fabryce samolotów w Chorzowie.

- Nie było mi to kompletnie znane, ale wypłynęło przy okazji przeszukiwania archiwów internetowych i lektury monografii Chorzowa. W niej była zaledwie jednozdaniowa wzmianka o tym zakładzie. Tak mnie to zaintrygowało, że poszedłem tym tropem. Okazało się, że temat jest fascynujący, ma nawet swój dramatyzm. Historia z jednej strony pionierska, z drugiej – tragiczna – mówi autor książki.

„Sekrety Chorzowa” – książka popularyzująca historię

Wojciech Dinges podkreśla, że „Sekrety Chorzowa” to nie jest książka stricte historyczna, a raczej popularyzująca historię. Jak dodaje, większość opisywanych historii jest związana z miejscami, w których się wychował.

- Chorzów to jest dla mnie swego rodzaju centrum wszechświata – mówi.

W najbliższy weekend odbędą się dwa spotkania autorskie z Wojciechem Dingesem. Pierwsze w piątek, 21 października 2022 r., w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kilińskiego 2 w Chorzowie. Początek o godz. 17.00. Drugie spotkanie zaplanowano w sobotę, 22 października 2022 r., podczas Gyburstagu Matki Huty w chorzowskim Muzeum Hutnictwa. Początek o godz. 19.15.

Chorzów Tężnia

Może Cię zainteresować:

Najciekawsze absurdy i paradoksy Chorzowa

Autor: Maciej Poloczek

04/08/2022

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Gyburstag Matki Huty na 220-lecie Huty Królewskiej

Autor: Maciej Poloczek

17/10/2022

Wojciech Dinges

Może Cię zainteresować:

Chorzów to moje centrum wszechświata. Wojciech Dinges o swojej książce "Sekrety Chorzowa"

Autor: Katarzyna Pachelska

09/10/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon