Policjanci na koniach odjechali z Chorzowa!

Po blisko dwudziestu latach zlikwidowano chorzowski Zespół Policji Konnej - taką decyzję podjął Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach. Policjanci na wierzchowcach odjechali pod Jasną Górę, gdzie utworzono Ogniwo Policji Konnej Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Konnapolicja

Konna policja stacjonuje teraz w Częstochowie

Chorzowski Zespół Policji Konnej utworzono w 2001 r. Wtedy była to jedna z trzech, obok warszawskiej i częstochowskiej, tego typu jednostka w Polsce. Po blisko dwudziestu latach zdecydowano jednak o likwidacji chorzowskiego zespołu. Połączono go z oddziałem w Częstochowie, gdzie powstało Ogniwo Policji Konnej.

- Połączenie obu zespołów z pewnością przyczyni się do efektywniejszego wykorzystania całego potencjału policyjnych jeźdźców i koni służbowych w codziennej służbie, zabezpieczeniu imprez masowych, czy zadań związanych z profilaktyką np. pracą z dziećmi oraz młodzieżą – czytamy w policyjnym komunikacie.

W Chorzowie policyjne konie miały złe warunki

Chorzowski posterunek konnej policji mieścił się na obrzeżach Parku Śląskiego, przy ul. Siemianowickiej. Po raz pierwszy o planach jego likwidacji śląska policja informowała w listopadzie ubiegłego roku. Tłumaczono wtedy, że w Chorzowie konie mają trudne warunki bytowe. Śląska policja rozważała nawet remont chorzowskiego posterunku, ale ostatecznie zdecydowano o przeniesieniu do stadniny w Częstochowie, gdzie – jak twierdzi policja – jeźdźcy i konie mają odpowiednie warunki.

Co z zabezpieczeniem imprez masowych w Parku Śląskim?

Policjanci na wierzchowcach zabezpieczali m.in. imprezy masowe, które odbywały się na Stadionie Śląskim. Często można było ich zobaczyć także w innych miastach naszej aglomeracji. Policja zapewnia, że po utworzeniu jednego zespołu konnych patroli będzie więcej – także w miastach, w których do tej pory się nie pojawiały. Nie powinno być także problemów z zabezpieczeniem imprez w Parku Śląskim.

- Ogniwo posiada na swoim stanie pojazdy specjalistyczne, przystosowane do przewozu koni służbowych, a połączenie komunikacyjne w całej aglomeracji Śląska jest na tyle dobre, że pozwoli to w pełni wykorzystać potencjał zespołów konnych – podaje policja.

Docelowo częstochowski oddział konny ma liczyć od 12 do 14 jeźdźców, co – jak twierdzi policja – znacznie zwiększy jego mobilność i efektywność wykorzystania w codziennej służbie w naszym województwie. Obecnie zespół liczy 10 policjantów, którzy opiekują się 11 wierzchowcami.

Fot. Śląska Policja

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon