Pogrzeb basów, czyli zakończenie karnawału w chorzowskim skansenie

W chorzowskim skansenie odbędzie się impreza ostatkowa z Dygającą Kapelą. Będą śpiewy, tańce i pogrzeb basów.

fot. MGPE
Pogrzeb basów czyli zakończenie karnawału w chorzowskim skansenie

Dygająca Kapela na zakończenie karnawału przygotowała repertuar pieśni frywolnych, który – jak przekonują w chorzowskim skansenie – sprawi, że nie będzie się można oderwać od parkietu. We wtorek, 13 lutego 2024 r., w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” będzie się można poczuć magię dawnych karnawałowych zabaw tanecznych. Początek o godz. 18.00, a na zakończenie zaplanowano uroczyste pogrzebania basa.

- Na Górnym Śląsku, w ostatni dzień karnawału odbywał się pogrzeb basów, podczas którego muzykanci chowali swe instrumenty – odkładali je do futerałów lub skrzyń (symbolizujących trumny) i w uroczystym orszaku, naśladując pogrzebowe zawodzenie, wynosili z karczmy lub przenosili do innego pomieszczenia – przypominają w chorzowskim skansenie.

Do tych dawnych zwyczajów i tradycji, które nadal są obecnie w naszym regionie, nawiązywać będzie karnawałowa impreza w skansenie. Wstęp kosztuje 10 zł, a biletu można kupić online lub w kasie muzeum.

Dygająca Kapela

Dygająca kapela to pierwsza formacja muzyczna działająca przy muzeum na wolnym powietrzu, składająca się w głównej mierze z amatorów. Szlifują oni swoje muzyczne talenty pod okiem Karo Przewłoki - pedagożki, absolwentki podyplomowych studiów z zakresu polskiej muzyki tradycyjnej w Akademii Muzycznej w Katowicach, wokalistki i skrzypaczki w Kapeli Dejcie Pozór i zespole Krzikopa.

Próby Dygającej Kapeli odbywają się w każdy czwartek o godz. 18.00. Czas trwania każdego warsztatu to 1,5 godziny. Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Szczegółowe informacje można uzyskać w Dziale Edukacji i Popularyzacji MGPE 32 241 07 18 wew. 204.

Teatr Rozrywki Dwanaście godzin z życia kobiety

Może Cię zainteresować:

W marcu kolejna prapremiera w Teatrze Rozrywki. „Dwanaście godzin z życia kobiety”

Autor: Maciej Poloczek

02/02/2024

ETN Omiejsca w chorzowskim skansenie

Może Cię zainteresować:

ETNOmiejsca w chorzowskim skansenie. Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej

Autor: Redakcja

30/01/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon