Po raz pierwszy w Chorzowie - Pochód Ludzi Ognia. Zobaczcie jak się prezentowali

Hutnicy, strażacy, kominiarze i inni „ludzie ognia”, w towarzystwie Orkiestry Dętej „Batory”, przeszli przez Chorzów w Pochodzie Ludzi Ognia. To jedno z wydarzeń w ramach obchodów Dnia Hutnika i patrona Chorzowa, czyli św. Floriana. Zobaczcie w naszej galerii, jak prezentował się ten „ogniowy pochód”.

Św. Florian patronuje nie tylko hutnikom i miastu Chorzów, ale także innym „ogniowym zawodom”, w tym m.in.: strażakom, koksownikom, kominiarzom, garncarzom czy piekarzom. W związku z tym w sobotę, 6 maja 2023 r., po raz pierwszy przez Chorzów przeszedł Pochód Ludzi Ognia.

- W ten sposób podkreślać i celebrować chcemy rodowód oraz wyjątkową tożsamość „miasta z ognia” – podkreślają w Muzeum Hutnictwa, które było organizatorem pochodu.

Świętowanie Dnia Hutnika w Chorzowie rozpoczęło się oczywiście 4 maja. Przez dzielnice Batory przeszedł pochód hutniczy pochód z orkiestrą dętą, który zakończył się przed figurą św. Floriana przy gmachu dyrekcji Huty Batory.

Florianfest w Muzeum Hutnictwa

Kulminacja chorzowskiego świętowania to Florianfest w Muzeum Hutnictwa. Impreza rozpoczęła się w sobotę, 6 maja 2023 r., o godz. 12.00. W programie jest oczywiście zwiedzanie wystawy stałej „Królestwo Żelaza” w różnych wariantach (z przewodnikiem i bez, dla dzieci i dla dorosłych).

Poza tym zaplanowano m.in.: REDENMAGEDDON – Metropolitalny Survival Hutniczy dla rodzin z dziećmi, tematyczne spacery, pokaz hutniczych materiałów filmowych, różnego rodzaju warsztaty dla dzieci, a na koniec Wybuchową Dobranockę, czyli kontrolowane pokazy pirotechniczne.

Powrót śląskich strachów czyli Noc Muzeów w chorzowskim skansenie

Może Cię zainteresować:

Powrót śląskich strachów, czyli Noc Muzeów w chorzowskim skansenie

Autor: Redakcja

05/05/2023

Szturmowiec z Planetarium Śląskiego Łączy pracę z pasją i zaprasza na Cosmicon

Może Cię zainteresować:

„Jesteśmy złymi chłopcami, którzy robią dobre rzeczy”

Autor: Maciej Poloczek

06/05/2023

Nocne zwiedzanie Urzędu Miasta Chorzów W tym roku w rycerskich klimatach

Może Cię zainteresować:

Nocne zwiedzanie Urzędu Miasta Chorzów. W tym roku w rycerskich klimatach

Autor: Redakcja

04/05/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon