Powrót śląskich strachów, czyli Noc Muzeów w chorzowskim skansenie

Strzygi, utopce, połednice czy beboki – do chorzowskiego skansenu na Noc Muzeów powrócą śląskie strachy. W muzeum ostrzegają, że to wydarzenie dla odważnych.

fot. Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie"
Powrót śląskich strachów czyli Noc Muzeów w chorzowskim skansenie

Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się w nocy z 13 na 14 maja. To wyjątkowa okazja, by w nietypowy sposób odwiedzić muzea, galerie czy inne instytucje kultury. Większość z nich przygotowuje na tę noc dodatkowe atrakcje.

Śląskie strachy w chorzowskim skansenie

Tak będzie m.in. w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie", czyli popularnym skansenie. Z całego Śląska ściągną tam: strzygi, utopce, połednice czy beboki, które będą straszyć gości muzeum.

- Kto pojawić się może tej nocy? Ktoś widział wabiącego szlajfom utopca, wciagajacego do wody nieostrożnych przechodniów, inni zauważyli wrazidlatych młodzieniaszków, ukrywających swe powinowactwo z samym diabłem. Chorzowskie omy powiadały, że widziały też zabłąkaną Południcę w otoczeniu wiecznie wygłodniałych podciepów. Jak ktoś stawał ze strachem i odmawiał specjalną modlitwę to stwory nie zwracały na niego uwagi. Przynajmniej tak mówiły… - opowiada Marcin Gaweł z chorzowskiego skansenu.

Odważni, którzy zdecydują się tej nocy odwiedzić skansen przejdą w ciemnościach przez XIX-wieczną śląską wieś z przewodnikiem, a wzdłuż trasy czyhać będą na nich strachy i demony, w które wcielą się aktorzy teatru Lufcik na korbkę.

Na Noc Muzeów obowiązuje jeden bilet w cenie 15 zł (dzieci do 3 roku życia – wstęp bezpłatny). Bilety dostępne online, a ich pula wynosi 3 tys. sztuk.

Nocne zwiedzanie Urzędu Miasta Chorzów W tym roku w rycerskich klimatach

Może Cię zainteresować:

Nocne zwiedzanie Urzędu Miasta Chorzów. W tym roku w rycerskich klimatach

Autor: Redakcja

04/05/2023

Orientalne smaki w Chorzowie czyli Festiwal Azjatycki na rynku

Może Cię zainteresować:

Orientalne smaki w Chorzowie, czyli Festiwal Azjatycki na rynku

Autor: Redakcja

04/05/2023

Chorzowski skansen zmienia cennik Od 1 maja 2023 r będzie drożej

Może Cię zainteresować:

Chorzowski skansen zmienia cennik. Od 1 maja 2023 r. będzie drożej!

Autor: Maciej Poloczek

24/04/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon