Planetarium Śląskie w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego

W tegorocznej edycji konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego znalazło się tylko jedno miejsce z Chorzowa, ale za to jakie! To zmodernizowane Planetarium Śląskie, teraz Planetarium – Śląski Park Nauki. Ruszył już plebiscyt publiczności.

Do 24. edycji konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego zakwalifikowano 35 projektów zrealizowanych w 2022 r. To zarówno obiekty użyteczności publicznej, takie jak: sale widowiskowo-koncertowe, ośrodki sportowe, centra aktywności, centra przesiadkowe, obiekty kultury i rekreacji, jak i przestrzenie publiczne: tereny parkowe, skwery czy obiekty historyczne.

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego. Plebiscyt publiczności

Zgłoszone realizacje zostaną ocenione przez jury konkursowe złożone z członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno - Architektonicznej, które nominuje a następnie wybierze laureatów tegorocznej edycji konkursu. Głos ma także publiczność - plebiscyt trwa od 1 do 31 sierpnia 2023 r. Głosować można na stronie npp.slaskie.pl. Jedną z realizacji zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu jest modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie.

- Projekt podkreśla niezwykłość lokalizacji i uwypukla znaczenie symbolu - jakim jest sam budynek Planetarium. Nowe obszerne kubatury Śląskiego Parku Nauki, ukryte zostały we wzgórzu, na którym został usytuowany historyczny budynek, chroniąc jednocześnie ukształtowanie terenu, zieleń i układ skarp. Jedynym śladem przeprowadzonych działań projektowych pozostało „świetliste pęknięcie” wzdłuż pawilonu wejściowego, dzięki któremu możliwe jest jego doświetlenie – czytamy na stronie konkursu.

Zaznaczono również, że monumentalny budynek, do którego dostęp możliwy był jedynie poprzez wysokie schody, połączono z otwartym i łatwo dostępnym przeszklonym pawilonem wejściowym, co jest szczególnie istotne w kontekście osób niepełnosprawnych. Z kolei przed wejściem zaprojektowano niewielkie forum, które jest dobrym miejscem dla sezonowych imprez i spotkań, gdzie latem można przysiąść i wypić kawę z widokiem na historyczną, odnowioną, połyskującą kopułę. Dodano, że nowe pomieszczenia ekspozycyjne zostały zaprojektowane w formie otwartych wygodnych przestrzeni, a w części budynku zabytkowego dużą uwagę zwrócono na właściwe odrestaurowanie modernistycznych wnętrz.

Budowa nowej Fali w Parku Śląskim

Może Cię zainteresować:

Budowa nowej „Fali” w Parku Śląskim. Rozpoczął się kolejny etap prac

Autor: Maciej Poloczek

02/08/2023

Planetarium Śląskie

Może Cię zainteresować:

Planetarium Śląskie z nagrodą architektoniczną tygodnika Polityka. "Jak laboratorium szalonego profesora"

Autor: Redakcja

30/05/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon