Budowa nowej „Fali” w Parku Śląskim. Rozpoczął się kolejny etap prac

Co było do wyburzenia już wyburzono, a wykonawca nowej „Fali” przystąpił do prac zbrojeniowych – informują w Parku Śląskim. Kultowe kąpielisko ma wrócić w przyszłym roku.

Po dziesięciu latach przerwy znów będzie można korzystać z kultowego kąpieliska w Parku Śląskim. Budowa nowej „Fali” weszła już w kolejny etap - po wykonaniu niezbędnych wyburzeń wykonawca przystąpił do prac zbrojeniowych.

- Wylane zostały już betonowe płyty w nieckach basenów. Trwa tworzenie sieci sanitarnej i deszczowej, a na najbliższe trzy miesiące są zaplanowane prace żelbetonowe – informuje Aneta Miler, rzeczniczka prasowa Parku Śląskiego.

Nowa „Fala” w Parku Śląskim. Kiedy otwarcie?

Na kąpielisku będzie m.in. basen z falą, dzika rzeka, wodny gejzer i niecka z biczami wodnymi. Lustro wody zajmować ma łącznie 3500 metrów kwadratowych. W ramach inwestycji powstanie także plaża z leżakami i odnowiona zostanie wieża do skoków do wody.

- Poza basenami i innymi atrakcjami wodnymi na terenie „Fali” powstaną również trzy budynki - wejściowy oraz dwa budynki techniczne. Na dachu jednego z nich powstanie mniejszy basen, o charakterze widokowym – dodaje Aneta Miler.

Po problemach z przetargami budowa nowej „Fali” ruszyła w marcu 2023 r. Koszt całej inwestycji wynosi ponad 135 milionów złotych, a prace mają się zakończyć we wrześniu 2024 roku. Choć może się wydarzyć miła niespodzianka - jeszcze na przyszłoroczne wakacje.

- Wykonawca zapowiedział, że dołoży wszelkich starań, aby przyśpieszyć realizację. Czy to się uda, będzie zależało od pogody. Jeśli warunki będą sprzyjające, to jest realne, że już w sezonie letnim pierwsi użytkownicy skorzystają z „Fali” – w czerwcu w rozmowie z portalem ŚLĄZAG mówił Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego.

Z kąpieliska „Fala” jednorazowo korzystało nawet 30 tys. osób

Kąpielisko „Fala” w ówczesnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku otwarto w czerwcu 1966 r. Było tu pięć basenów: olimpijski, mały do skoków, ze sztuczną falą, dla początkujących pływaków i dla osób nieumiejących pływać. Do tego dochodziły trzy dziecięce brodziki.

- Kąpielisko „Fala” było jednym z największych obiektów tego typu w Polsce. Obliczano, że baseny mogły jednocześnie pomieścić ok. 4 tys., a cały „kombinat” – 25 tys. osób. Miejsce cieszyło się olbrzymią popularnością. Były takie dni, że jednorazowo korzystało z niego ok. 25–30 tys. amatorów wody. „Fala” zyskała uznanie fachowców i dziennikarzy, którzy często nazywali ją jednym z najpiękniejszych obiektów tego typu w Europie – pisze Aneta Borowik w książce "Park Śląski w Chorzowie. Projekty i realizacje z lat 1950-1989".

Po raz ostatni „Fala” otwarta była w 2014 r., ale wtedy było to już tylko cień kultowego kąpieliska. Jego teren był mocno okrojony, a kilka basenów - zasypanych. Rok później, z powodu złego stanu technicznego, „Fala” została zamknięta. Przez wiele lat ważyły się losy kąpieliska i był nawet pomysł budowy nowego w innym miejscu parku - na nieużytkach po dawnym ogrodnictwie przy ul. Siemianowickiej. Ostatecznie na początku 2020 r. zdecydowano, że Fala zostanie odbudowana w dotychczasowej lokalizacji.

Kąpielisko "Fala" w czasach świetności

Może Cię zainteresować:

Kąpielisko "Fala" w czasach świetności. Przypomnijmy sobie jak było

Autor: Redakcja

08/06/2024

Znika dawna Fala w Parku Śląskim Rozpoczęła się wielka demolka

Może Cię zainteresować:

Znika dawna „Fala" w Parku Śląskim. Rozpoczęła się wielka demolka

Autor: Maciej Poloczek

30/03/2023

Sentymentalna przejażdżka Elką

Może Cię zainteresować:

Sentymentalna przejażdżka „Elką”. Parkowa kolejka na starych zdjęciach

Autor: Redakcja

05/12/2023

Park slaski kanal regatowy

Może Cię zainteresować:

Kanał Regatowy i Ośrodek Sportów Wodnych w Parku Śląskim na starych zdjęciach

Autor: Redakcja

15/05/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon