Pijany kierowca uciekał przed policją w Chorzowie. Grozi mu do 5 lat więzienia

Po świętach było „dmuchanie”. We wtorek, 2 kwietnia 2024 r., policjanci z drogówki prowadzili działania „Trzeźwość”. W Chorzowie jeden z pijanych kierowców próbował uciec mundurowym.

W ramach działań „Trzeźwość” policjanci tym razem skontrolowali w Chorzowie ponad 1,5 tys. kierowców. Okazało się, że dwóch mężczyzn nie powinno wsiadać za kierownicę. Mieszkaniec Chorzowa w wieku 63 lat miał 0,3 promila alkoholu w organizmie i odpowie za wykroczenie.

Kierowca pijany i z cofniętymi uprawnieniami

Większe problemy ma mieszkaniec Siemianowic Śląskich w wieku 41 lat. Wstępne badanie podczas kontroli wskazało u niego alkohol w wydychanym powietrzu. Gdy policjant wskazał miejsce, w którym mężczyzna ma zatrzymać samochód, ten zaczął uciekać.

- Po kilkuset metrach pościgu policjanci zablokowali radiowozem jego samochód i zatrzymali go. Badanie alkomatem wykazało prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo mężczyzna posiadał decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania. Za swoje zachowanie odpowie przed sądem, grozi mu nawet 5 lat więzienia – informują w chorzowskiej komendzie policji.

Mundurowi z Chorzowa przypominają, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może być wykroczeniem lub przestępstwem, w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie kierowcy. O wykroczeniu mówimy, kiedy w organizmie znajduje się od 0,2 do 0,5 promila alkoholu. Jest to stan po użyciu alkoholu, a kierujący podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.

W przypadku przestępstwa stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, wtedy kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości i podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat. W obu przypadkach orzeka się sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Podobne konsekwencje czekają kierowców, którzy wsiadają za kierownicę swoich pojazdów, będąc pod wpływem narkotyków.

Zaginiona Iana Rudnyska

Może Cię zainteresować:

W Chorzowie zaginęła ośmioletnia dziewczynka

Autor: Redakcja

02/04/2024

Zarzadca wspolnoty przywlaszczyl pieniadze

Może Cię zainteresować:

Zarządca wspólnoty mieszkaniowej przywłaszczył blisko 35 tys. zł

Autor: Redakcja

27/03/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon