Pierwszy przypadek wirusa Omikron w Polsce wykryty na Śląsku. Zakażona kobieta pochodzi z Lesotho

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach wykryła pierwszy w Polsce przypadek zakażenia nowym wariantem koronawirusa – Omikron. Zakażona kobieta pochodzi z Lesotho i przebywa obecnie w izolatorium.

fot. Katarzyna Pachelska
WSS Katowice

W czwartek, 16 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało na Twitterze o pierwszym (wykrytym) przypadku Omikrona w Polsce.

Potwierdzamy wykrycie wirusa w wersji Omikron przez WSSE Katowice. Mutacja została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho. Pacjentka jest w izolatorium i czuje się dobrze. Główny Inspektorat Sanitarny podjął niezbędne działania - donosi Ministerstwo Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia donosi, że obywatelka Lesotho, zakażona Omikronem, przebywała w Polsce na Cyfrowym Szczycie ONZ w Katowicach. W toku wywiadu epidemicznego poinformowała, że w Polsce zamieszkiwała sama. Bezpośredni kontakt miała tylko z dwiema zaszczepionymi osobami ze swojego kraju. W trakcie pobytu na szczycie cały czas stosowała środki ochrony indywidualnej. W hotelu posiłki zamawiała telefonicznie i spożywała w pokoju. Jako osoba bezobjawowa wykonała test przed wylotem z Polski.

Pierwszy przypadek Omikrona w Polsce

Podczas briefingu prasowego w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach wojewoda śląski Jarosław Wieczorek potwierdził, że mamy do czynienia z pierwszym wykrytym przypadkiem wariantu Omicron wirusa Sars-CoV-2.

- Procedury zastosowane podczas Szczytu Cyfrowego ONZ w Katowicach zadziałały - mówił Jarosław Wieczorek. - Przed zakończeniem szczytu uczestnicy zostali przetestowani. Okazało się, że 3 osoby miały pozytywny wynik testu. Przetransportowano je do izolatorium w Myszkowie. Tam podjęto decyzję, że z uwagi na ryzyko mutacji, konieczne jest przeprowadzenie sekwencjonowania próbek pobranych od tych osób. Dokonała tego Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach - dodał.

Obywatelka Lesotho przebywa w izolatorium. Nie wymaga hospitalizacji. Będzie mogła wrócić do swojego kraju, gdy dwa testy wykażą, że nie jest już zakażona Omicronem.

Czym różni się wariant Omikron od pozostałych?

Wariant Omikron pierwszy raz oznaczono w Afryce, konkretnie w RPA, 24 listopada 2021 r. Dziś wiadomo, że roznosi się on znacznie szybciej niż nawet wariant Delta, powodując lawinowy wzrost zachorowań. Ostrzega przed tym WHO, Światowa Organizacja Zdrowia. W Stanach Zjednoczonych, procent przypadków COVID-19 spowodowanych przez nowy wariant koronawirusa zwiększył się 7 razy w ciągu tygodnia, od 0,4 proc. do 2,9 proc.

Czytaj także:

„Ten wariant rozprzestrzenia się dużo łatwiej niż poprzednie”. Omikron budzi niepokój, a pierwszy przypadek wykryto na Śląsku

Omikron ma bardzo dużą liczbę mutacji, i z tego powodu może uciekać spod odpowiedzi odpornościowej uzyskanej za pomocą szczepionki. Na razie mówi się, że Omikron przynosi łagodniejszą formę COVID-19 niż wariant Delta, ale ponieważ został wykryty stosunkowo niedawno, te informacje nie mogą być traktowane jako fakt naukowy.

16 grudnia Ministerstwo Zdrowia zaraportowało ponad 22 tys. zakażonych i prawie 600 zgonów. Liczba osób zmarłych z powodu COVID-19 od początku pandemii przekroczyła 90 tysięcy

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon