Pierwsze takie wydarzenie w kraju. SLAVNI 2023, czyli konwent kultury rodzimej w chorzowskim skansenie

Historia i mitologia słowiańska, nordycka, celtycka i germańska w chorzowskim skansenie. Obędzie się tam konwent kultury rodzimej SLAVNI 2023. To pierwsze i jedyne takie wydarzenie w kraju.

fot. iSAP
SLAVNI 2023 Konwent kultury rodzimej w chorzowskim skansenie

SLAVNI 2023 to pierwsze w kraju wydarzenie skupione na literaturze i kulturze, w trakcie którego organizatorzy przybliżą bogactwo historii i mitologii słowiańskiej, nordyckiej, celtyckiej, germańskiej oraz słowiańskiej kultury ludowej. Konwent kultury rodzimej odbędzie się w dniach 22-23 kwietnia 2023 roku na terenie Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

- Wydarzenie dedykujemy wszystkim zainteresowanym literaturą i muzyką oraz szeroko pojętą sztuką, a także historią, archeologią, kulturą ludową i słowiańszczyzną. To właśnie w tekstach pieśni oraz kronikach zapisana została historia naszej tożsamości i pochodzenia, która sięga wieki w przeszłość - piszą organizatorzy wydarzenia ze Słowiańskiej Agencji Prasowej (iSAP).

Walki wojowników słowiańskich, wykłady, warsztaty, koncerty i spotkania autorskie

Podczas konwentu SLAVNI 2023 będzie można zobaczyć prezentację grupowych walk wojowników słowiańskich, posłuchać koncertów zespołu Svita (sobota) oraz Śpiewnice (niedziela), które wykonują tradycyjne pieśni (w tym szamańskie) oraz inspirowane kulturą ludową. Na terenie skansenu będzie można się spotkać z ponad 13 znanymi autorami powieści słowiańskich oraz wziąć udział w oficjalnym rozdaniu nagród w ramach ogólnopolskiego plebiscytu SLAVNI - Złoty płomień kultury.

Na uczestników konwentu czekać będzie szereg wykładów o kulturze rodzimej (sztuce tradycyjnego tatuowania, wojownikach nordyckich, księgach średniowiecznych, szeptuchach podlaskich itd). Można będzie wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych, grze terenowej dla rodzin oraz licznych panelach dyskusyjnych, gdzie ulubieni autorzy będą debatować nad istotnymi tematami kulturowymi, jak archetyp wojownika a współczesne pojęcie męskości, Baba Jaga jako symbol kobiety niezależnej itp.

- Dla chętnych wzięcia udziału w rywalizacjach przygotowano tor łuczniczy, który pozwoli zarówno dorosłym, jak i dzieciom nabyć umiejętności rodem z filmów o Robin Hoodzie. Ten punkt programu odbędzie się pod patronatem akcji charytatywnej Wojtuś Otulony Nadzieją - obok pojawią się wolontariusze zbierający do puszek na rehabilitacje chłopca – dodają organizatorzy konwentu.

Podczas konwentu w chorzowskim skansenie będzie także czekało ponad 40 wystawców literackich i rzemieślniczych.

SLAVNI 2023. Program wydarzenia
SLAVNI 2023. Program wydarzenia
Legion 501

Może Cię zainteresować:

Pierwszy Cosmicon w Planetarium Śląskim, a w Leśniczówce konwent „Stary Świat”

Autor: Maciej Poloczek

11/04/2023

Pingwiny z Chorzowa wróciły na zewnętrzny wybieg

Może Cię zainteresować:

Pingwiny z Chorzowa wróciły na zewnętrzny wybieg. Znów można podziwiać sympatyczne nieloty

Autor: Maciej Poloczek

18/04/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon