Nowa linia Elki w Parku Śląskim już gotowa! Znów będzie można podziwiać z góry śląskie zoo

Ponad 1800 metrów długości, a pod stopami dzikie zwierzęta. Rusza druga linia kultowej Elki w Parku Śląskim. Na weekend otwarcia zaplanowano atrakcje.

Po 10 latach doczekaliśmy się drugiego odcinka Elki. W piątek, 8 grudnia 2023 r., linowa kolejka znów ruszy na odcinku między Legendią Śląskim Wesołym Miasteczkiem a Planetarium Śląskim. Koniec prac przy drugim odcinki oznacza, że będzie można także jeździć tym od Stadionu Śląskiego do Śląskiego Wesołego Miasteczka. Z tej okazji – jak zapewniają w Parku Śląskim - przez cały weekend (8-10 grudnia 2023 r.) czekać będą niespodzianki.

– Zapraszamy wszystkich sympatyków Parku Śląskiego do przejazdu nową linią Elki. Cieszymy się, że Kolej Linowa „Elka” powraca do dawnej świetności - mówi Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego.

W najbliższą sobotę i niedzielę (9 i 10 grudnia 2023 r.) na najmłodszych będzie czekać darmowa wata cukrowa, którą za okazaniem biletu na Elkę będzie można odebrać na stacji Wesołe Miasteczko w godzinach 12.00-14.00. Później stoisko z watą cukrową przeniesie się na stację Planetarium, tam watę będzie można odebrać w godzinach 14.15-16.00. Dla wszystkich będzie też kawa i herbata.

Drugi odcinek Elki, między Legendią Śląskim Wesołym Miasteczkiem a Planetarium Śląskim, mierzy 1840 metrów, a podróż kolejką zajmie około 15 minut w jedną stronę. Z góry będzie można obserwować Śląski Ogród Zoologiczny, podróżujący przejadą malowniczą trasą nad wybiegami dla zwierząt oraz Doliną Dinozaurów. Druga nitka Elki wyposażona jest w czteroosobowe otwarte kanapy i zamykane gondole.

W weekend otwarcia Kolej Linowa Elka kursować będzie:

  • 8 grudnia (piątek) w godzinach 12.00 – 17.00
  • 9 grudnia (sobota) w godzinach 10.00 – 17.00
  • 10 grudnia (niedziela) w godzinach 10.00 – 17.00

Co z trzecim odcinkiem Elki?

Pierwotna trasa Elki w Parku Śląskim to trzy odcinki, a kolejka kursowała w trójkącie – między Śląskim Wesołym Miasteczkiem, Planetarium Śląskim i Stadionem Śląskim. Pierwszy przetarg na odbudowę trzeciego odcinka Planetarium Śląskie – Stadion Śląski ogłoszono pod koniec maja 2023 r., ale został unieważniony. W drugim wpłynęły trzy oferty. Otwarto je 7 grudnia 2023 r. i są teraz weryfikowane.

Stara Elka została uroczyście otwarta 7 września 1967 r. Była to wówczas najdłuższa nizinna kolej linowa w Europie – jej długość wynosiła ponad 5,5 km, a trasa była podzielona na trzy odcinki. W tej formie kolejka funkcjonowała do 2005 r. Później została zamknięta i rozebrana, z powodu złego stanu technicznego. Przerwa w działaniu kolejki trwała do września 2013 roku, kiedy oddano do użytku pierwszy odcinek nowej Elki.

Sentymentalna przejażdżka Elką

Może Cię zainteresować:

Sentymentalna przejażdżka „Elką”. Parkowa kolejka na starych zdjęciach

Autor: Redakcja

05/12/2023

Park slaski kanal regatowy

Może Cię zainteresować:

Kanał Regatowy i Ośrodek Sportów Wodnych w Parku Śląskim na starych zdjęciach

Autor: Redakcja

15/05/2024

Chorzów zoo las deszczowy

Może Cię zainteresować:

W śląskim zoo wyrósł las deszczowy Ameryki Południowej. Zobaczcie jak wygląda

Autor: Maciej Poloczek

06/10/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon