Park & Ride to sposób na tańszą, szybszą i bezpieczniejszą podróż

Ślązacy dojeżdżający do pracy własnym samochodem, nie mają lekko. Wysokie ceny paliwa to tylko jeden problem. Prawie każdego dnia, kierowcy borykają się z ulicznymi korkami, czy uciążliwymi pracami drogowymi. Na domiar złego, gdy już w końcu dojadą na miejsce, okazuje się, że znalezienie miejsca parkingowego graniczy z cudem. Czy istnieje jakieś rozwiązanie? Owszem! Park & Ride to sposób na tańszą, szybszą i bezpieczniejszą podróż i to każdego dnia. Jak to możliwe? Szczegóły poniżej.

Park & Ride to sposób na tańszą, szybszą i bezpieczniejszą podróż

Park & Ride – co to właściwie jest?

Dobre pytanie. Park & Ride (tłum. Parkuj i Jedź) to sieć parkingów zlokalizowanych w sąsiedztwie:

  • Stacji kolejowych,
  • Węzłów przesiadkowych,
  • Przystanków,

z których regularnie korzysta bardzo duża liczba pasażerów komunikacji zbiorowej. Nie da się ukryć, że Park & Ride to spore ułatwienie dla kierowców, którzy zamiast stać przez wiele godzin w korkach, mogą bez problemu zaparkować swój samochód na parkingu Park & Ride, następnie przesiąść się do pociągu, autobusu, tramwaju. Oczywiście podróż transportem publicznym niesie ze sobą wiele korzyści. Z jednej strony mniejsza liczba samochodów na drogach, oznacza mniejszą emisję spalin, a z drugiej? Podróż pociągiem czy autobusem to doskonała okazja, aby posłuchać muzyki, poznać losy bohaterów ulubionej książki, czy rozwiązywać krzyżówki. Chwila wytchnienia, gwarantowana. Warto pamiętać, że osoby korzystające z parkingów Park & Ride, wydają mniej oszczędności na benzynę czy gaz.

Jak to się zaczęło?

Idea budowania specjalnych miejsc postojowych powstała w latach 60. XX wieku w Wielkiej Brytanii. Już wtedy dostrzeżono dwa problemy - kongestii (tzn. nadmiernego i długotrwałego natężenia ruchu samochodowego w stosunku do przepustowości sieci dróg), a także rosnącego zapotrzebowania na miejsca parkingowe – często kosztem deptaków i skwerów. Brytyjczycy zaczęli projektować miejską przestrzeń w taki sposób, aby samochody mogły parkować na obrzeżach miasta, a ich podróż do centrum była kontynuowana autobusem bądź metrem.

Inne europejskie miasta nie pozostawały w tyle, systematycznie budowały infrastrukturę Park & Ride. Parkingi miały być bezpłatne lub bardzo tanie. Dodatkowo inwestycje zakładały wiele bezpiecznych i dobrze oświetlonych dróg dojazdowych. Co najważniejsze, każdy parking Park & Ride musiał mieć własną stację lub przystanek z rozkładem jazdy, idealnie spełniającym potrzeby osób, spieszących do pracy.

Sieć parkingów wciąż się rozwija!

Koncepcja hybrydowego podróżowania, bardzo dobrze sprawdza się w kraju nad Wisłą. Liczba punktów Park & Ride wciąż rośnie. Ślązacy oczekują skutecznych rozwiązań, w walce z niską emisją i smogiem. Śródmieścia mają tętnić życiem, a nie być tylko dzienną przechowalnią samochodów osobowych. Miasta powinny być przyjazne dla oka, zarówno dla mieszkańców jak i odwiedzających je turystów.

Pociągiem, zamiast samochodem? Dlaczego nie!

Transport kolejowy jest wprost stworzony do hybrydowej formy podróży. Z takiego rozwiązania korzystają nie tylko osoby dojeżdżające do pracy, ale również: uczniowie, studenci, mieszkańcy, pragnący odwiedzić centra kultury i rekreacji. Kierowcy parkujący samochód w bezpiecznej strefie Park&Ride i w kilka minut dochodzą do stacji kolejowej, wsiadają do pociągu Kolei Śląskich. To takie proste!

Warto podkreślić, że transport szynowy KŚ jest jednym z najbardziej przyjaznych środowisku sposobów przemieszczania się. Osoby decydujące się na tą formę podróżowania, mogą sporo zaoszczędzić dzięki biletom długookresowych, a także zmniejszają realne ryzyko uczestniczenia w wypadku drogowym.

Koleje Śląskie wciąż rozwijają ofertę hybrydowej podróży, aby nikt nie tracił czasu na przesiadkach. Co ciekawe, dla wszystkich zainteresowanych przygotowali schemat linii ze specjalnie zaznaczonymi miejscami postojowymi zlokalizowanymi blisko stacji. Nie da się ukryć, że Ślązacy, którzy zdecydują się zaparkować swoje samochody w strefach Park & Ride i przesiądą się do taborów KŚ, będą podróżować do swojej pracy szybciej, taniej i bezpieczniej!

Park & Ride to sposób na tańszą, szybszą i bezpieczniejszą podróż


Koleje Śląskie – podróżowanie, nigdy nie było prostsze!Koleje Śląskie zapraszają!
WWW || FACEBOOK || TWITTER

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon