Paneuropa vs. Zmory Przeszłości, a w tle… Chorzów

Kryzys migracyjnym oraz problem dyskryminacji i braku równości przedstawione m.im. na tle chorzowskiego Muzeum Hutnictwa i Planetarium Śląskiego. To „Paneuropa vs. Zmory Przeszłości” – kolejny komiks cyklu, który powstał z inicjatywy Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Komiks Paneuropa

Drużyna bohaterów Paneuropy, która uosabia najważniejsze wartości, takie jak: wolność, poszanowanie praw człowieka i praw obywatelskich, tolerancję, solidarność, równość i pokój prowadzi starcie z siłami, które chcą odebrać ludziom wolność i godność. Taki jest scenariusz najnowszego komiksu z serii, czyli „Paneuropa vs. Zmory Przeszłości”.

- Opowiada o piątce bohaterów, którzy walczą z przeciwnościami uosabiającymi aktualne zagrożenia, z którymi zmaga się Europa. Chodzi o kryzys migracyjny, agresję Rosji na Ukrainę czy łamanie praw człowieka. Przypomina nam jednocześnie o tym, że Polska jest częścią Europy, którą łączą wspólne wartości, dzięki którym łatwiej jest nam zmagać się z przeciwnościami – mówi Robert Służały, jeden z autorów komiksu.

Komiks opowiada o ciągle zmieniające się Europie, o jej problemach i wartościach – tłumaczy Sebastian Rysz, z przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. - W przeszłości jest sporo dobrych duchów, ale są też i zmory, które czasami dają o sobie znać. Nie musimy się jednak tym zmorom poddawać. Trzeba z nimi walczyć, pamiętając o tym, że są przed nami jeszcze wyzwania przyszłości – dodaje.

Komiks o europejskich wartościach i europejskich inwestycjach

Komiks mówi o europejskich wartościach, ale także o europejskich inwestycjach w kulturę, infrastrukturę czy transport. Tym, co jest najbardziej widocznym znakiem obecności Polski w Unii Europejskiej. Stąd w komiksie znalazły się Planetarium Śląskie i Muzeum Hutnictwa.

- To pokłosie naszej dobrej współpracy z Komisją Europejską. Muzeum Hutnictwa to inwestycja sfinansowana w części ze środków unijnych. Jest to także element pokazywania polityki europejskiej, czyli m.in. pamiętania o przeszłości – mówi Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Tematami poprzednich komiksów były ochrona dziedzictwa kulturowego Europy („Paneuropa vs. Pandemonium”), walka z zanieczyszczeniem powietrza i jego tragicznymi skutkami dla klimatu i środowiska naturalnego („Paneuropa vs. Smog”) oraz przeciwstawienie się pandemii koronawirusa („Paneuropa vs. Covid-19”). W każdej z tych historii świat fantastyki przeplata się ze światem realnym, a w rozwiązywaniu problemów pomagają fikcyjni superbohaterowie Paneuropy.

Rondo Praw Kobiet w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Radni podjęli decyzję. W Chorzowie będzie Rondo Praw Kobiet

Autor: Maciej Poloczek

27/10/2022

Stolen Memory

Może Cię zainteresować:

Wystawa #StolenMemory w chorzowskim Słowaku

Autor: Maciej Poloczek

26/10/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon