„O zbożach, chlebie i ziołach”, czyli dożynki w chorzowskim skansenie

Dożynkowe obrzędy i pokazy, warsztaty, koncert pieśni ludowych oraz jarmark – tak zapowiada się plenerowa impreza „O zbożach, chlebie i ziołach” w chorzowskim skansenie.

fot. Muzuem "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie"
O zbożach chlebie i ziołach czyli dożynki w chorzowskim skansenie

W kulturze chłopskiej sierpień to czas najcięższych prac, które wieńczyły całoroczne wysiłki o jak największy plon. To także czas dożynek, czyli ludowego święta plonów. Do tych tradycji nawiązuje plenerowa impreza „O zbożach, chlebie i ziołach”, która obędzie się w niedzielę, 20 sierpnia 2023 r., w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Początek o godz. 13.00.

- W tym roku obrzęd dożynkowy ten odtworzy grupa Bojszowianie. Zespół folklorystyczny wraz z gośćmi skansenu wyruszy spod chałupy z Bykowiny barwnym korowodem dożynkowym pod kościół gdzie odprawiona zostanie msza święta – mówi Marcin Gaweł z chorzowskiego skansenu.

Zaprezentowany zostanie także wieniec dożynkowy, wokół którego skupiały się wydarzenia podczas tradycyjnych dożynek. Wyplatany z ostatnich łanów zboża, pozostawianych na polu, miał zawsze kształt korony, w którą wplatano owoce i kwiaty. Po mszy zespół przejdzie pod scenę gdzie da koncert ludowych piosenek i pieśni.

Tradycje dożynkowe i warsztaty zielarskie

Podczas plenerowej imprezy będzie się można także sporo dowiedzieć o ziołach, które dawniej miały bardzo szerokie zastosowanie w życiu codziennym. Miały chronić ludzi i ich dobytek przed złymi mocami, przeciwdziałać czarom i urokom. - W trakcie warsztatów przypomnimy naszym gościom o tych wierzeniach oraz wszechstronnym zastosowaniu ziół w ludowej medycynie, kuchni oraz pielęgnacji urody. W chałupie z Kaliny, gdzie mieści się ekspozycja zielarki odbędzie prezentacja ziołowych naparów połączona z quizem o ziołach dla najmłodszych – dodaje Marcin Gaweł.

Goście skansenu dowiedzą się do czego w medycynie służyły poszczególne zioła, w jaki sposób przyrządzano leki, wywary, wyciągi, nalewki czy maści. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach tworzenia zielników. W spichlerzu z Wojkowic będzie można wykonać kotyliony dożynkowe zaś w chałupie ze Zborowskiego kwiaty z bibuły, którymi przyozdobiony zostanie wóz dożynkowy. Nie zabraknie warsztatów robienia podpłomyków ze świeżo zmielonej mąki w żarnach. Będą także odpłatne warsztaty z tworzenia biżuterii z użyciem suszonych kwiatów.

- W trakcie imprezy będzie okazja zwiedzenia Młyn z Imielina gdzie goście wydarzenia poznają różne rodzaje zbóż oraz sprzętów używanych w rolnictwie. Dla uczestników uruchomione zostaną maszyny znajdujące się w młynie wodnym z Imielina – śrutownik żarnowy oraz mlewnik walcowy. Tego dnia goście skansenu będą mogli także wejść do środka wiatraka z Grzawy który na co dzień jest niedostępny dla zwiedzających – mówi Marcin Gaweł.

Na dożynkach nie może także zabraknąć suto zastawionego stołu - zadbają o to panie z kół gospodyń z Rajczy i Stolarzowic. Na ich stoiskach będzie można nabyć potrawy przygotowane w tradycyjny sposób. Będzie także kiermasz z rękodziełem, ziołami i miodami.

Tam a nazod Sześć lat w historii Ruchu Chorzów Upadek i powrót do elity na zdjęciach

Może Cię zainteresować:

„Tam a nazod”. Sześć lat w historii Ruchu Chorzów. Upadek i powrót do elity na zdjęciach

Autor: Maciej Poloczek

08/08/2023

Dzień Wielkich Hajduk Festyn na skwerze za MDK Batory

Może Cię zainteresować:

Dzień Wielkich Hajduk. Festyn na skwerze za MDK Batory

Autor: Redakcja

07/08/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon