Nowe obostrzenia covidowe. Rząd wycofał się z jednego, które miało obowiązywać od 15 grudnia 2021

Od środy, 15 grudnia 2021 r., obowiązują nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Zakładano m.in., że w komunikacji publicznej zostanie wprowadzony limit pasażerów, ale rząd wycofał się z tego pomysłu.

Chorzów ul Wolności tramwaj

Nowy pakiet obostrzeń, związanych z walką z epidemią koronawirusa, obowiązuje od 15 grudnia 2021 r. Wśród nich:

  • Limity 30% obłożenia lokalu w restauracjach, barach i hotelach. Zwiększenie limitu wyłącznie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę
  • Limity 30% obłożenia w kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych. Zwiększenie limity wyłącznie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę.
  • W kinach dodatkowo zakaz konsumpcji
  • Zamknięte dyskoteki, klubu i obiekty udostępniające miejsce do tańczenia
  • Ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100 osób z obowiązującymi limitami – 31.12.2021/1.01.2022

Nie będzie limitu miejsc w komunikacji publicznej

Miał również obowiązywać limit 75% zajętych miejsc w transporcie zbiorowym, jednak rząd, ustami rzecznika Ministra Zdrowia, Wojciecha Andrusiewicza, poinformował 14 grudnia, że ten ostatni punkt "raczej wypadnie". - Po dyskusjach z resortami oraz z przewoźnikami decydujemy się na bardziej wzmożone kontrole tego przepisu, nakazującego zasłanianie nosa i ust – mówił Andrusiewicz w TVN24.

Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w Rozmowie Dnia Radia Piekary 10 grudnia mówił: - To zalecenie, którego się spodziewaliśmy. Jednak wszystkie zalecenia w komunikacji publicznej są trudne do zrealizowania i weryfikacji, bo ciężko jest kierowcy liczyć, czy ma 75 czy 76 proc. obłożenia. Nie jesteśmy w stanie spełnić tego warunku w 100 proc. - już wtedy ostrzegał.

Decyzję rządu komentuje Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Metropolitalnego: - Kwestie ochrony zdrowia i wprowadzania obostrzeń pozostawiamy ekspertom - epidemiologom, pracownikom Ministerstwa Zdrowia. Jako organizator komunikacji miejskiej nie oceniamy takich decyzji, skupiamy się zapewnieniu sprawnego transportu zbiorowego i informowaniu pasażerów o obowiązujących zaleceniach sanitarnych.

Policja ma częściej sprawdzać maseczki w autobusach i tramwajach

ZTM skierował prośbę do policji o weryfikację czy w autobusach, tramwajach i trolejbusach pasażerowie noszą maseczki. Już we wrześniu 2021 r. zwrócono się do 135 jednostek policji w regionie z wnioskiem o kontrole. – Policjanci ze Świętochłowic nieustanie wspierają służby sanitarne, realizując zadania, których celem jest zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Regularnie prowadzimy kontrole miejsc występowania skupisk ludzi. Pod szczególnym nadzorem są m.in. tramwaje i autobusy. Sprawdzamy, czy pasażerowie przestrzegają zaleceń sanitarnych oraz czy mają założone maseczki ochronne – wyjaśnia sierż. szt. Paulina Wierzbowska Oficer Prasowy KMP w Świętochłowicach. – W związku ze wzrostem dobowej liczby zakażeń w ostatnim czasie kontroli przybywa. W ich trakcie tłumaczymy istotę wprowadzonych restrykcji. Wszystko po to, aby w miarę naszych możliwości chronić podróżnych – dodaje Wierzbowska.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Chorzów Schronisko dla zwierząt potrzebuje pomocy

Schronisko dla zwierząt w Chorzowie potrzebuje pomocy

Koronawirus

IHU. Nowy wariant koronawirusa zidentyfikowany we Francji

Covid szczepienie

Szczepienia przeciw COVID-19 w Urzędzie Miasta Chorzów

M vaccine 5926664 1280

Majówkowe szczepienia w Parku Śląskim....

Covid

Rząd przedłużył pandemiczne obostrzenia. W tym...

Test covid

Testy na COVID-19 w Chorzowie. W jakich...

Covid szczepionka

W Chorzowie ruszyły szczepienia przeciwko COVID-19