Nocne zwiedzanie Urzędu Miasta Chorzów

W ramach Nocy Muzeów 2024 zaplanowano nocne zwiedzanie Urzędu Miasta Chorzów. Będzie to okazja do ponania historii gmachu i miasta.

Chorzow urzad miasta

Nocne zwiedzanie chorzowskiego ratusza zaplanowano na piątek, 17 maja 2024 r. Na wydarzenie obowiązują zapisy, które ruszyły w poniedziałek, 6 maja 2024 na stronie zapisy.chorzow.eu. Dostępnych jest 11 terminów od godz. 16.00 do 21.15, w tym dwa dla młodszych dzieci.

- W tym roku w naszym programie znajdują się wystawy archiwalnych zdjęć gmachu urzędu, stroje z dawnych lat, historia Ruchu Chorzów, zbiory historyczne Teatru Rozrywki, wystawa prac Anny Strutyńskiej, widok z wieży zegarowej i wiele ciekawych opowieści naszych przewodników – informują w chorzowskim ratuszu.

Historia chorzowskiego ratusza

Tegoroczne zwiedzanie gmachu urzędu zapowiadane jest jako impreza z okazji 150 lat jego istnienia, choć to 150 lat od ropoczęcia jego budowy. Gmach postawiono w latach 1874-1876. Projektantem budynku był Benno Groetschel. Pierwotnie został wzniesiony w stylu historycznym, elementami neobarokowymi, neorenesansowymi i manierystycznymi.

Po przyłączeniu ówczesnej Królewskiej Huty (Königshütte) do Polski gmach został gruntownie przebudowany i rozbudowany w latach 1927-1929 zgodnie z projektem Karola Schayera i Witolda Eysymontta, którzy zaproponowali rowiązania funkcjonalistyczne. Powstało wówczas nowe skrzydło przy obecnej ul. Jagiellońskiej oraz dobudowano wieżę, zmieniono wygląd wnętrz i elewacji zewnętrzne.

- Nad budynkiem dominuje wieża zegarowa na planie kwadratu. Znajduje się na niej także galeria widokowa, zapewniająca wyjatkową panoramę miasta. Z wieży, codziennie punkt dwunasta, grany jest hejnał. Jego twórcą jest Tomasz Kałwak, chorzowski muzyk. Natomiast nad zegarem znajduje się herb Chorzowa. Składają się na niego: pół orła Piastów Śląskich i dwuramienny krzyż zakonu bożogrobców. Ci ostatni posiadali tutaj majątki już w XIII wieku. Swoje tajemnice posiada wnętrze ratusza. Ratusz w Chorzowie posiada niewątpliwie najwartościowszą ozdobę w postaci witraży w reprezentacyjnej sali posiedzeń. Pochodzą z lat 30. ubiegłego wieku. Wyobrażenia „hutnictwo”, „górnictwo” oraz „handel i przemysł” zaprojektował znakomity poznański plastyk, Jan Piasecki, wykonała zaś znana firma Żeleńskich z Krakowa – czytamy na stronie Śląskiej Organiazacji Turystycznej.

W Chorzowie są jeszcze dwa inne ratusze. Przy pl. Piastowskim stoi modernistyczny gmach ratusza gminy Chorzów z lat 20. ubiegłego wieku, obecnie siedziba Prokuratury Rejonowej. Z kolei w Chorzowie Batorym, przy ul. Ratuszowej, neobarokowy ratusz dawnej gminy Bismarckhütte z początku XX w., przejęty niedawno przez chorzowski Sąd Rejonowy, który będzie tam miał swoją siedzibę.

Świętochłowice, figura św. Floriana

Może Cię zainteresować:

Hutnicze tradycje mogą trafić na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. "Nic lepszego niż żelazo i stal jeszcze nie wymyślono"

Autor: Michał Wroński

04/05/2024

Chorzow industriada

Może Cię zainteresować:

Industriada 2024 w chorzowskim Muzeum Hutnictwa. Program wydarzenia

Autor: Maciej Poloczek

02/05/2024

Chorzow Staw Hutniczy 7

Może Cię zainteresować:

Wodnym taxi na chorzowski Rynek. Stow we cyntrum miasta wyglōndoł szumnie, ale ôn bōł ekologiczno bōmba

Autor: Grzegorz Kulik

28/04/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon