Nie będzie pieniędzy dla Ruchu Chorzów. Radni miasta czują się lekceważeni

Chorzowscy radni przyjęli dziś budżet miasta na 2022 rok. Miały w nim być zagwarantowane pieniądze dla Ruchu Chorzów. Ostatecznie poprawka w tej sprawie została wycofana. Dlaczego?

fot. FB/Ruch Chorzów
Ruch Chorzów

Pierwotny projekt budżetu Chorzowa na 2022 rok nie zakładał żadnych pieniędzy dla Ruchu Chorzów. Została jednak wniesiona autopoprawka, w której znalazły się środki na zakup akcji klubu. Miało być to 1,8 mln zł, które wcześniej, w pozycji wydatki, były przeznaczone dla Miejskiego Ośrodka Rekreakcji i Sportu na termomodernizację budynku przy ul. Lompy (800 tys. zł) oraz modernizację nawierzchni boisk osiedlowych (1 mln zł). W ostatniej chwili ta autopoprawka została jednak wycofana, a 1,8 mln zł przeniesiono do budżetowej rezerwy. Dlaczego?

- W związku z nieobecnością na sesji żadnego przedstawiciela władz Ruchu Chorzów, radni zdecydowali, że głosowanie nad wsparciem Ruchu poprzez wykup akcji klubu za kwotę 1,8mln złotych odbędzie się na kolejnej sesji – informuje Kamil Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Chorzów.

Nieoficjalnie wiadomo, że radni, którzy co roku decydują o przekazaniu dużych środków dla Ruchu Chorzów, czują się lekceważeni przez władze klubu z Cichej.

Czekamy na stanowisko klubu w tej sprawie.

Czytaj także:

Projekt budżetu Chorzowa na 2022 r. Jakie wpływy do kasy miasta zaplanowano?

AKTUALIZACJA, GODZ. 18.15:

Po godzinie 17.30 na stronie internetowej Ruchu Chorzów opublikowano komunikat zarządu klubu w sprawie dzisiejszej sesji Rady Miasta i przesunięcia środków, przeznaczonych na zakup kolejnych akcji spółki, do rezerwy budżetowej. Komunikat ten prezentujemy w całości poniżej:

Jesteśmy zaskoczeni decyzją podjętą na dzisiejszym posiedzeniu Rady Miasta Chorzów, a zwłaszcza jej argumentacją. Do Klubu nie wpłynęło żadne zaproszenie na sesję dla Prezesa Zarządu, nie rozumiemy więc zarzutu o jego nieobecność na posiedzeniu. Zastanawiający jest brak środków przewidzianych dla Ruchu w pierwotnym planie budżetowym Miasta oraz stawiane pytania o finanse Klubu. Całą sytuację odbieramy jako pretekst do wstrzymania wsparcia dla Ruchu, co wprost skutkuje kolejnymi turbulencjami i przerwaniem trwającej od ponad dwóch lat efektywnej odbudowy 14-krotnego Mistrza Polski.

Pragniemy przypomnieć, że Miasto Chorzów jest obecnie największym udziałowcem Spółki i jako jej współwłaściciel ma pełen wgląd do wszelkiej dokumentacji Klubu, podobnie jak obecni w Radzie Nadzorczej Spółki dwaj przedstawiciele Miasta, w tym jej Przewodniczący, którzy z definicji mają za zadanie nadzorować działalność Ruchu. Ponadto w ostatnich dniach do wszystkich radnych przesłany został dokument przedstawiający nasze dokonania w kończącym się 2021 r. Co więcej, Ruch jako Spółka giełdowa, regularnie publikuje raporty finansowe. Jeśli jednak, mimo wyżej wymienionych szerokich możliwości zdobycia wiedzy o kondycji Klubu, wiedza ta jest nadal niewystarczająca, jesteśmy gotowi odpowiedzieć na wszelkie pytania i rozmawiać o Ruchu w każdej chwili i z każdym, komu leży na sercu jego los. Radni Miasta Chorzów, na których od początku sezonu czekają darmowe wejściówki na domowe mecze „Niebieskich”, byli wielokrotnie zapraszani na Cichą. Z zaproszenia korzystało niewielu, choć nasze drzwi były i wciąż są dla nich szeroko otwarte.

W związku z powyższym w najbliższym czasie wystosujemy do wszystkich radnych Miasta Chorzów oficjalne zaproszenia na spotkanie w siedzibie Klubu, gdzie będziemy mogli zaprezentować, jak Ruch się zmienił, jak funkcjonuje i co udało nam się osiągnąć, także dzięki miejskiemu wsparciu.

Od ponad dwóch lat Ruch Chorzów jest wreszcie klubem uczciwym i perspektywicznym. Klub rozwinął się na każdym polu – sportowym, finansowym, biznesowym, organizacyjnym i marketingowym, odzyskał dobre imię i społeczne zaufanie, a wszystko dzięki zjednoczeniu i wielkiej pracy całego środowiska, w tym także Miasta Chorzów. Wycofanie się z zadeklarowanego wsparcia, które jest kluczową pozycją w konstruowanym budżecie na 2022 r., grozi nieodwracalnymi konsekwencjami dla Ruchu i zniweczeniem całego dotychczasowego wysiłku tysięcy ludzi.

Wierzymy, że najszybciej, jak będzie to możliwe, wprowadzone zostaną odpowiednie poprawki do budżetu i wspólnie będziemy kontynuować dalszą odbudowę Klubu.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

E Rka

Z kasy miasta na Cichą. Kolejne pieniądze dla Ruchu Chorzów

Marcin Michalik i Seweryn Siemianowski

Miasto kupuje kolejne akcje Ruchu Chorzów

Nowy stadion Ruchu Chorzów coraz bliżej Miejscy radni jednogłośni

Nowy stadion Ruchu Chorzów coraz bliżej. Radni jednogłośni

Blisko 350 mln zł na nowy stadion Ruchu Chorzów

Blisko 350 mln zł na nowy stadion Ruchu Chorzów

Wizualizacja nowego stadionu Ruchu Chorzów

Czas na „męskie decyzje” w sprawie stadionu Ruchu Chorzów?

Ruch Chorzów stadion

Radni zdecydowali w sprawie pieniędzy dla Ruchu Chorzów

Urzad miasta chorzow

Budżet Chorzowa na 2021 r. uchwalony