Nie będzie pieniędzy dla Ruchu Chorzów. Radni miasta czują się lekceważeni

Chorzowscy radni przyjęli dziś budżet miasta na 2022 rok. Miały w nim być zagwarantowane pieniądze dla Ruchu Chorzów. Ostatecznie poprawka w tej sprawie została wycofana. Dlaczego?

fot. FB/Ruch Chorzów
Ruch Chorzów

Pierwotny projekt budżetu Chorzowa na 2022 rok nie zakładał żadnych pieniędzy dla Ruchu Chorzów. Została jednak wniesiona autopoprawka, w której znalazły się środki na zakup akcji klubu. Miało być to 1,8 mln zł, które wcześniej, w pozycji wydatki, były przeznaczone dla Miejskiego Ośrodka Rekreakcji i Sportu na termomodernizację budynku przy ul. Lompy (800 tys. zł) oraz modernizację nawierzchni boisk osiedlowych (1 mln zł). W ostatniej chwili ta autopoprawka została jednak wycofana, a 1,8 mln zł przeniesiono do budżetowej rezerwy. Dlaczego?

- W związku z nieobecnością na sesji żadnego przedstawiciela władz Ruchu Chorzów, radni zdecydowali, że głosowanie nad wsparciem Ruchu poprzez wykup akcji klubu za kwotę 1,8mln złotych odbędzie się na kolejnej sesji – informuje Kamil Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Chorzów.

Nieoficjalnie wiadomo, że radni, którzy co roku decydują o przekazaniu dużych środków dla Ruchu Chorzów, czują się lekceważeni przez władze klubu z Cichej.

Czekamy na stanowisko klubu w tej sprawie.

Czytaj także:

Projekt budżetu Chorzowa na 2022 r. Jakie wpływy do kasy miasta zaplanowano?

AKTUALIZACJA, GODZ. 18.15:

Po godzinie 17.30 na stronie internetowej Ruchu Chorzów opublikowano komunikat zarządu klubu w sprawie dzisiejszej sesji Rady Miasta i przesunięcia środków, przeznaczonych na zakup kolejnych akcji spółki, do rezerwy budżetowej. Komunikat ten prezentujemy w całości poniżej:

Jesteśmy zaskoczeni decyzją podjętą na dzisiejszym posiedzeniu Rady Miasta Chorzów, a zwłaszcza jej argumentacją. Do Klubu nie wpłynęło żadne zaproszenie na sesję dla Prezesa Zarządu, nie rozumiemy więc zarzutu o jego nieobecność na posiedzeniu. Zastanawiający jest brak środków przewidzianych dla Ruchu w pierwotnym planie budżetowym Miasta oraz stawiane pytania o finanse Klubu. Całą sytuację odbieramy jako pretekst do wstrzymania wsparcia dla Ruchu, co wprost skutkuje kolejnymi turbulencjami i przerwaniem trwającej od ponad dwóch lat efektywnej odbudowy 14-krotnego Mistrza Polski.

Pragniemy przypomnieć, że Miasto Chorzów jest obecnie największym udziałowcem Spółki i jako jej współwłaściciel ma pełen wgląd do wszelkiej dokumentacji Klubu, podobnie jak obecni w Radzie Nadzorczej Spółki dwaj przedstawiciele Miasta, w tym jej Przewodniczący, którzy z definicji mają za zadanie nadzorować działalność Ruchu. Ponadto w ostatnich dniach do wszystkich radnych przesłany został dokument przedstawiający nasze dokonania w kończącym się 2021 r. Co więcej, Ruch jako Spółka giełdowa, regularnie publikuje raporty finansowe. Jeśli jednak, mimo wyżej wymienionych szerokich możliwości zdobycia wiedzy o kondycji Klubu, wiedza ta jest nadal niewystarczająca, jesteśmy gotowi odpowiedzieć na wszelkie pytania i rozmawiać o Ruchu w każdej chwili i z każdym, komu leży na sercu jego los. Radni Miasta Chorzów, na których od początku sezonu czekają darmowe wejściówki na domowe mecze „Niebieskich”, byli wielokrotnie zapraszani na Cichą. Z zaproszenia korzystało niewielu, choć nasze drzwi były i wciąż są dla nich szeroko otwarte.

W związku z powyższym w najbliższym czasie wystosujemy do wszystkich radnych Miasta Chorzów oficjalne zaproszenia na spotkanie w siedzibie Klubu, gdzie będziemy mogli zaprezentować, jak Ruch się zmienił, jak funkcjonuje i co udało nam się osiągnąć, także dzięki miejskiemu wsparciu.

Od ponad dwóch lat Ruch Chorzów jest wreszcie klubem uczciwym i perspektywicznym. Klub rozwinął się na każdym polu – sportowym, finansowym, biznesowym, organizacyjnym i marketingowym, odzyskał dobre imię i społeczne zaufanie, a wszystko dzięki zjednoczeniu i wielkiej pracy całego środowiska, w tym także Miasta Chorzów. Wycofanie się z zadeklarowanego wsparcia, które jest kluczową pozycją w konstruowanym budżecie na 2022 r., grozi nieodwracalnymi konsekwencjami dla Ruchu i zniweczeniem całego dotychczasowego wysiłku tysięcy ludzi.

Wierzymy, że najszybciej, jak będzie to możliwe, wprowadzone zostaną odpowiednie poprawki do budżetu i wspólnie będziemy kontynuować dalszą odbudowę Klubu.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon