„Marzanna i Goik”, czyli budzenie wiosny w chorzowskim skansenie

Choć w tym roku wiosny specjalnie budzić nie trzeba, to w chorzowskim skansenie odbędzie się tradycyjne palenie marzanny, poprzedzone barwnym korowodem. Będzie także m.in. dekorowanie chałupy goikiem, symbolizującym nadejście cieplejszych dni.

fot. MGPE
Budzenie wiosny w skansenie

Topienie bądź palenie marzanny to zwyczaj, który dziś jest spotykany coraz rzadziej. Co roku przypominany jest jednak w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. W sobotę, 23 marca 2024 r., w chorzowskim skansenie po raz kolejny będą odtwarzać te dawne obyczaje. Początek o godz. 12.00.

- Topienie bądź palenie marzanny symbolizującej zimę, zło i śmierć, które w nowym roku należało wyrzucić ze wsi wiązało się z radosnym orszakiem z goikiem w roli głównej, symbolizującym dla odmiany nadejście wiosny i budzenie się przyrody do życia – przypominają w skansenie.

Budzenie wiosny w chorzowskim skansenie

Wydarzenie w chorzowskim muzeum etnograficznym rozpocznie się od warsztatów, podczas których uczestnicy wykonają marzannę i goik oraz nauczą się tradycyjnej piosenki witającej wiosnę. Następnie przejdą barwnym korowodem przez skansen by spalić w ognisku marzannę, po czym wyruszą do zagrody sołtysa, gdzie udekorują chałupę goikiem, symbolizującym nadejście cieplejszych dni.

- Podczas wydarzenia nie zabraknie także opowieści na temat innych zwyczajów związanych z odejściem zimy i budzeniem przyrody do życia – dodają w muzeum.

W skansenie przypominają, że w dawnych czasach z z marzanną, czyli słomianą kukłą przebraną w kobiecy strój, wędrowały przez wieś dziewczęta śpiewając tradycyjne pieśni. Po drodze kukłę obrzucano resztkami śniegu, błotem i kamieniami. Wynoszono ją poza wieś, gdzie była topiona lub palona. Po tym na kij po marzannie zatykano goik, czyli niewielkie drzewko iglaste przybrane kolorowymi wstążkami i wydmuszkami. Był on symbolem życia i budzącej się do życia przyrody, a jego wniesienie do wsi miało zapewnić obfite plony. Z goikiem obchodzono wszystkie domy, śpiewając radosne pieśni, aby symbolicznie przyprowadzić wiosnę.

Dzień Kobiet w chorzowskim skansenie

Może Cię zainteresować:

Dzień Kobiet w chorzowskim skansenie. 8 marca 2024 r. muzeum zaprasza na warsztaty

Autor: Redakcja

20/02/2024

Chorzów padel

Może Cię zainteresować:

Sezonowa zmiana w Chorzowie. Koniec lodowisk, wracają Orliki i korty do padla

Autor: Redakcja

28/02/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon