Księżycowy skafander w Planetarium Śląskim. Nosił taki Neil Armstrong

W holu Planetarium Śląskiego stanie replika skafandra Neila Armstronga, pierwszego człowieka na Księżycu. Będzie można ją oglądać od 19 stycznia do 26 marca 2023 r.

Neil Armstrong, fot. NASA
Neil Armstrong

Replikę kosmicznego skafandra udało się sprowadzić do Chorzowa dzięki uprzejmości Konsulatu Stanów Zjednoczonych w Krakowie. Jak podkreślają w Planetarium Śląskim jest to jedna z najdokładniejszych kopii ubioru Neila Armstronga.

- Powstała ona na podstawie trójwymiarowych skanów 3D oryginalnego skafandra, który znajduje się w Narodowym Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej Smithsonian w Waszyngtonie – informują.

Księżycowy skafander i specjalny pokaz seansu „Explore”

W holu Planetarium Śląskiego stanie w czwartek, 19 stycznia 2023 r., o godz. 17.30. Po krótkiej uroczystości, w której wezmą udział: Doloros Prin z Konsulatu Stanów Zjednoczonych w Krakowie, Jakub Chełstowski – marszałek województwa śląskiego oraz Stefan Janta – dyrektor Planetarium Śląskiego odbędzie się specjalny pokaz seansu „Explore”.

- Poprzedzi go kilkunastominutowa prezentacja na żywo poświęcona misji Apollo 11 i pierwszemu programowi załogowych lotów na Księżyc. Dzięki najnowocześniejszej na świecie aparaturze projekcyjnej zabierzemy naszych widzów na Srebrny Glob – dodają w Planetarium Śląskim

Wstęp na specjalny pokaz jest wolny. Darmowe wejściówki można rezerwować pod numerem telefonu 32 745 04 04 w godzinach 8.00 – 16.00.

Szczytowe osiągnięcie technologii kosmicznej

Księżycowy skafander, model A7L stanowił w 1969 roku szczytowe osiągnięcie technologii kosmicznej. Był w stanie utrzymać przy życiu astronautę pracującego w niemal całkowitej próżni, w skrajnych temperaturach wahających się od -120 °C do +127 °C

- Każdy skafander księżycowy był w zasadzie zamkniętym ekosystemem, który był odpowiedzialny za przeżycie ludzi znajdujących się niemal 400 tysięcy kilometrów od Ziemi – tłumaczą w planetarium.

Prezentacji tego niezwykłego modelu towarzyszy wystawa „From the Moon to Mars”, którą od kilku dni można już podziwiać przed wejściem do Planetarium – Śląskiego Parku Nauki.

Neil Armstrong na Księżycu, fot. NASA
Neil Armstrong na Księżycu, fot. NASA
Explore

Może Cię zainteresować:

EXPLORE. Nowy seans w Planetarium – Śląskim Parku Nauki

Autor: Redakcja

15/07/2022

Planetarium Śląskie przed laty

Może Cię zainteresować:

Pierwsza kosmiczna inwestycja na Śląsku. Planetarium Śląskie na starych zdjęciach

Autor: Tomasz Borówka

30/12/2022

Planetarium Śląskie otwarcie 22

Może Cię zainteresować:

Tłumy ruszyły oglądać nowe Planetarium Śląskie

Autor: Michał Wroński

13/06/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon